X
X

Terörden değil, sinsilikten korkarım

14.10.2010 Thursday 13:12 (Güncellendi: 07.09.2016 - 12:39)

Ertuğrul Özkök'ten çok çarpıcı açıklamalar...

PROGRAMI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

Abbas Güçlü ile Genç Bakış bu hafta Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök'ü konuk etti. Aydın, Adnan Mendres Üniversitesi'nde gerçekleştiren programda Özkök, 411 El Kaosa kalktı manşetinden, kız öğrencilerin türbanla üniversiye girme hakkına kadar son derece çarpıcı açıklamalar yaptı.

"411 MANŞETİ ATTIĞIM EN DOĞRU MANŞETTİ"

" 411 el kaosa kalktı manşeti bugüne dek attığım en doğru manşetti. Bu tartışmadan sıkıldım. Ayrıca bir manşetle Türkiye yıkılıyor mu? Ergenekon sürecinde manşetlerle kaç kişinin hayatı karardı. Kafasına kurşun sıkıp ölen askerler oldu.  Kimse onlardan bahsetmiyor."
 
-Defalarca  yanlış attığım manşetler oldu. Gazeteci hata yapar. Yapmadım diyenin suratına tükürürüm. Ama kasıtlı olarak hiçbir yanlış manşet atmadım. Ankara temsilcisiyken attığımız bir manşet yüzünden 3 İranlı çocuk boşu boşuna 3.5 ay hapis yattı.  Haberin yanlış olduğunu anladığımda ertesi gün hayatımın en büyük mücadelesini verdim ama çıkaramadık içeriden.  Hayatım boyunca hiçbir zaman unutamayacağım. Ve mesela Ahmet Kaya ile ilgili o manşeti bugün olsa atmazdım.

"ÜNİVERSİTEDE TÜRBAN YASAĞI ABES, DİĞER ALANLARA DA ALIŞACAĞIZ"

"Türban yasağı abes. 18 yaşına gelmiş bir kızın başını zorla açtırmakta, kapattırmakta birbirinden beter şeyler.  TBMM'ye de türbanla girilmesi gerektiğini düşünüyorum ama kamu kurumlarında ve lise, ilkokul ve ortaokullarda olmasına karşıyım.  Ama üniversitelerde serbest olduktan sonra adım adım bu tür şeylerin geleceğini düşünüyorum. Ama olacak ne yapalım, alışacağız"

"TERÖRDEN DEĞİL SİNSİLİKTEN KORKARIM"

"Allah kimseye gizlice dinlenmiş telefon konuşmalarını dinlemeyi nasip etmesin.  Kendi sesi insana bir böğürtü gibi geliyor insana.15 yıl önce adamın biri devlet adına sesimizi dinlemiş, kaydetmiş, yıllarca saklamış.  Magdur olarak çağırdılar bizi. -“Şikayetçi misiniz?” diye sordular.  Evet şikayetçiyim ama kimin dinlediği belli değil, kimden şikayetçi olacağımı bilmiyorum dedim."

"DHKPC'den PKK'dan filan korkmam ben. 2 bombalı saldırı atlattım. O yüzden terörden değil ama insana sinsice gelen şeylerden korkarım. Çünkü onlarla savaşacak enstrümanım yok.

"İKTİDAR ŞAKŞAKÇISI DEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM"

"Bana iktidar şakşakçısı dediğiniz için teşekkür ediyorum.  Bu mesleğimin süresi uzayacak demek. İnşallah Ankara duymuştur bunu. Beni 97-98'de dinlemişler. O dönem Çiller ile kavgalıydık ve beni dinleyen o emniyet Çiller'in elindeydi.  Ama bugün benim ses kayıtlarımın çıktığı çuvalın içerisinden Öze Çiller ile ilgili ses bantları da çıktı. Yani bugünkü iktidar sahipleri sanmasınlar ki sadece onların karşısında olanlar dinleniyor. Bir tarafı dinleyen garantide olsun diye diğer tarafı da dinliyor. En kötüsü insanların yakınlarını da dinlemişler. "
 
"işkence sadece fiziki olarak da algılanmasın. Örneğin telefon dinlemeleri çok feci bir işkence. Özel hayatınızın olmaması insanın karısına seni seviyorum deme özgürlüğünün olmaması felaket birşey"
 
"Keşke siyasilerle kolkola olsaydım. Çok keyifli gazetecilik yapardım o zaman. Uçaklara bindim ama hiç öyle kolkola olmadım. Beni sevmediler.  Kaderim buydu. Askerler de sevmediler. AKP'liler de CHP'liler de sevmiyorlar. O yüzden çok iyi geldi bana burada alkışlanmak. 20 yıldan beri ilk kez alkışlandım."

"KÜRT SORUNUNU ÇÖZERKEN TÜRK GURUNU KIRARSANIZ..."

"Kürt sorunu Türkiye'nin bir numaralı sorunu.  Bu sorunun çözülmesi için kim ne gerekiyorsa yapmalı, Türk Devleti kiminle görüşmesi gerekiyorsa görüşmelidir.  Ama Kürt sorununu çözerken Kürtler de Türkleri de aşağılamamak gerek. Fakat  bir ülkede bir etnik mesele çözülürken Kürt kesimi her türlü milliyetçi söylemi kendisine hak görür Türkiye'de bunu söyleyenlere faşist derseniz bu olmaz. Türkler de Kürtler de içinden geleni söyleyeceklerdir. Yoksa  siz Kürt sorununu çözerken Türk gururunu kırarsanız ileride başka sorunlara yol açarsınız "
 
"Bu sorunu barış içinde çözme imkanımız yoksa birlikte yaşamak zorunda değiliz dedim.  Barışçı bir yolla çözmeliyiz. Ne gerekiyorsa yapalım dedim. Gerekirse Öcalan'la görüşülebilir dedim. Daha ne diyeyim? Bunu Türkiye'de kaç kişi cesaret edip söyleyebildi. Dünyada böyle bir sorunu kan dökmeden çözen ülke çok az. Biz bunu başarabilsek keşke.  Türkiye'de TSK'ya en çok destekleme yazısı yazan benim.  Ama 26 yıldır bu sorun silahla çözülmedi.  Şimdi bu ülkede çözüme yönelik adımlar atılmaya başladı. Başarılı olursak ne ala. Başaramazsak kan dökmeye devam ederiz. "
 
 "Ben beyaz Türk dediğim gibi beyaz Kürt de diyebilirim. Kürt sorununun çözülmesini samimi olarak isteyen bir T.C. vatandaşıyım. Türk asıllıyım Türküm. Kürtlerle ilgili bir sorunum yok ama Türkiye’nin bir  Kürt sorunu var. Ben Türklüğümle iftihar ediyorum, bir Kürt de Kürtlüğüyle iftihar etsin."
 
"Öcalan'a sağlanan imkanları konuşacağımıza terörle mücadelenin cebimizden götürdüğü paraları konuşalım. Bu sorun çözülürken herkes kendi isteklerinden biraz vazgeçecek. Barışçı bir çözüm olacaksa herkesin bir adım atması gerek. Yoksa Öcalan beni de sinirlendiriyor. Öcalan'ı savunmuyorum. "

"REFERANDUM BİR FIRSAT SUNDU" 

"Referandum eğer gerçekten Türkiye'yi ileri demokrasiye götürecekse şimdi ellerinde bir fırsat var. İllegal telefon dinlemeler önlenecek mi?, Ergenekon Davası'nda yapılan haksızlıklar giderilecek mi? Basının üzerindeki baskılar kaldırılacak mı? HSYK'daki atamalarda gerçekten tarafsız davranılacak mı? 

"DOKUNULMAZLIK OLMAZSA VEKİLLER HIRPALANIR"

"Tarafsız bir yargı tam olarak inşa edilmediği sürece milletvekilliği dokunulmazlıklarının kaldırılmasına karşıyım.  Adi suçlar karşısındaki dokunulmazlıklar kaldırılmalı ama kürsü dokunulmazlığı konusunda endişelerim var.  İçimde milletvekilleri çok hırpalanır gibi bir his var. "

"KEŞKE 2 ÇOCUĞUM OLSAYDI...

"Çocuk yapacaksanız 2 çocuk yapın. Ben tek çocuk yaptım çok pişmanım."
 
"Kemalist değilim. Sosyalist de değilim. Ama Atatürk'e ve ilkelerine gönülden bağlıyım. Son yıllarda insafsız saldırılar olması sebebiyle de son derece mutsuzum.  Atatürk bunu haketmiyor.  Herşeyi Atatürk' bağlama kolaycılığından da vazgeçmemiz gerek."
 
"İnanan herkese Umre'ye gitmesini tavsiye diyorum."
 
"Dünyada gaylerle ilgili benden çok yazan başka gazeteci yoktur.  Bana iktidar yalakası bile desinler ama bunu demesinler." 

"MAGAZİNİ KÜÇÜMSEMEMEK LAZIM"

"Dünyada ciddi gazetelerin tirajları,  ilanları düşüyor. Popüler gazeteler,  bulvar gazeteleri yükseliyor. O yüzden magazini küçümsememek lazım."
 
"Bir gazeteyi eleştirmek çok kolay.  Dua edin Türkiye'de para kazanan gazeteler olsun.  Çünkü gazeteler para kazanmazsa biri bu parayı verir. Bu  mafya olur,  iktidar olur… Dua edin Hürriyet gibi bağımsız kalabilen gazeteler olsun."

"12 EYLÜL'DE OH DEDİM AMA..."

"11 Eylül günü bu ülkede günde 25 kişi öldürülüyordu. Türkiye çok kıymetli evlatlarını yitirdi. Ben 12 Eylül sabahı askerin yönetime müdahale ettiğini duyunca "oh hayatım kurtuldu" dedim. Yalnız ben değil birçok kişi bunu söylemiştir.  Ama ben bu olaydan 4 ay sonra Bülent Ecevit ile birlikte askeri rejime karşı Arayış Dergisi'ni çıkaran ekipte çalıştım. Ecevit bu dergi için 600 kişiye mektup yazmıştı ancak kimse gelmedi.  Ve ben şimdi o 600 aydını Evren'i asalım diye gezerken gördükçe gülüyorum."

"YÖK'E KARŞI DEĞİLİM" 

"Ben YÖK'e karşı değilim. Sadece üniversitelerde seçim yapıyorsanız seçimlere saygı gösterin göstermeyecekseniz de seçimli sistemi kullanmayın. Seçim yapıyorsunuz bir adam alıyor 1500 oyi bir adam alıyor 2 oy. İki oy alanı göreve getiriyorsunuz."

ABBAS GÜÇLÜ ILE GENÇ BAKIŞ VİDEOLARI