X
X

Oscarlar ve Ötesi

05.03.2013 Tuesday 12:19 (Güncellendi: 07.09.2016 - 12:39)

Sinema dünyasının en prestijli ödülleri Oscar'lar, geçtiğimiz Pazartesi sabahı, Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu’nda sahiplerini buldu.

Evet, ilk ilgimizi çeken nokta; salonun adının artık Kodak Theatre değil “Dolby Theatre” olması… Hollywood’da ses artık ön planda.

Her zaman olduğu gibi, ödül töreninden önceki kırmızı halı geçişleri, neredeyse törenin kendisi kadar çok konuşuldu… Hatta, zaman olarak dikkate alacak olursak; kırmızı halı geçişinin yayını- tören yayınından daha uzun sürdü.

Nicole Kidman, Naomi Watts, Charlize Theron, Halle Berry, Hugh Jackman, Ben Affleck, Jennifer Lawrence, Catherine Zeta-Jones, Salma Hayek, Jennifer Hudson ve Adele gibi sinema ve müzik dünyasının ünlü yıldızlarının ihtimamla hazırlanmış elbiseleriyle şıklık yarışına girdiği kırmızı halıda; Silver Linings Playbook’un yıldızı Jennifer Lawrence ve Zero Dark Thirty’den Jessica Chastain, bundan sonraki törenlerin beklenen yıldızları olacaklarını kanıtladılar… Kristen Stewart, Amy Adams, Olivia Munn ve Amanda Seyfried gibi genç yıldızlar da, yaşlarını aşan şıklıklarıyla özel ilgi toplamayı başardılar.. George Clooney ve Stacy Keibler çifti ile Michael Dougles – Catherine Zeta Jones çifti; “uyum” konusunda gecenin göz dolduran çiftleriydi... Gecenin TV yorumcularından Brandi Granville’in ise, üzerine “yapışan” dekoltesiyle ne yapmaya çalıştığı pek anlaşılamadı.

Gelelim Oscar ödül töreninin özel anlarına… Gecenin sunuculuğunu üstlenen genç ama tecrübeli oyuncu ve yapımcı Seth MacFarlane’dan fazla bir başarı- ya da etkili bir kusur göremedik… Yılın geri kalan ödül törenlerinde neredeyse bütün ödüllerini toplayan Ben Affleck ise, Oscar gecesinden en mutlu çıkan isim oldu… En İyi Film seçilen Ben Affleck imzalı Argo, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Kurgu ödüllerini de kucaklayan film oldu... Argo'nun En İyi Film ödülünü kazandığını ise, Beyaz Saray'dan bağlanan First Lady Michelle Obama duyurdu.. Merak ediyoruz ödülü Lincoln kazansaydı, Obama aynı duyuruyu yapar mıydı?

Merakla beklenen kategorilerden Enİyi Yönetmen ödülünü Life of Pi’yle Ang Lee kazandı. Oyuncu kategorilerinde ise beklendiği gibi; Jennifer Lawrence ve Daniel Day-Lewis Oscar’larını kucakladılar… En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar'ı Django Unchaiened ile bir kez daha Christoph Waltz'un, En Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar'ı ise Sefiller'deki rolüyle Anna Hathaway'in oldu… 5 dalda aday olan Michael Haneke imzalı Amour ise sadece En İyi Yabancı Film kategorisinde ödüle ulaştı. En İyi Orijinal Senaryo Oscar'ını Django Unchained ile Quentin Tarantino, Uyarlama Senaryo Oscar'ını ise Argo ile Chris Terrio kazandı. Gecenin hayal kırıklığını ise, bir diğer Amerikan kahramanlık öyküsü olan Zero Dark Thirty yaşadı. Film, en iyi ses ödülünü 'Skyfall' ile paylaşarak geceden sadece bir ödül ile ayrıldı.