X
X

Efe - Güven rekabeti

17.01.2011 Monday 10:06 (Güncellendi: 11.12.2020 - 13:02)

İşte izleyicinin ayrıştığı noktalar...

GÜLTEN SARI MERT
Kanal D İnternet
http://twitter.com/gultensarimert

Prime Time deyince hayallerimize sığınmaya başladığımız anlardaki o tanıdık gölgeler geliyor aklıma. Kendimizi unutup ekran karşısında kanatlanıp uçuyoruz adeta. Günün stresi, yorgunluğu, sıkıntısı bir yana senden bir parça benden bir parça, ondan bir şeyler derken biz oluyoruz ekranda. Biz olunca da aynı düşünemediğimiz için farklı sesler yükselmeye başlıyor. Koca bir haftanın sonunda bakıyoruz ki merakımız hiç bitmemiş. Sayfalar kapanmış ama yenileri açılmış. Sonra da senaristlere "şu gidişata bir el atın." demeye başlıyoruz.

Bu haftaki yazımda ekran karşısında bölündüğümüz o kilit noktalara parmak basmak istiyorum. İzleyicilerin iki farklı taraf olduğu, kafaların karıştığı, yolların çatallandığı durumlardan bahsediyorum.

Efe mi Güven mi tartışması

Geçen hafta Güven'le Efe'nin tam gaz rekabetine tanık olduk. Aslı'nın eteklerinde dolanan ikilinin sevdiği kızı elde etmek için kararlı hallerini komedi tadında izledik. Özellikle Efe ve Güven'in birbirlerinden habersiz Aslı'nın çalıştığı yerin yakınındaki köfteci dükkanına göz koyması, Güven'in hızlı davranıp, Efe'den daha yüksek fiyat çekip hemen kapora vermesi, ikisinin de Atakan ve Halil'i aşçı olarak yanlarına çekmek istemesi hatta bunu açık artırma havasında yaşamaları izleyiciye ekran başında keyifli dakikalar yaşattı. Efe geçmişteki paylaşımlarını hatırlatıp Atakan'ı ikna etti. Güven de zekasını kullanıp, Halil'le Atakan arasındaki ince rekabetten faydalanıp Halil'i kandırdı. İşin komiği ikililerin köfteci dükkanına bakmaya geldiklerinde yaşandı. Efe de Güven de aynı dükkanı düşünmüştü. Aslı'nın iş yerine en yakın restoranı.. İkisi de aynı kafadalar aslında. Fakat bu kez Güven eli çabukluk ve açıkgözlülükte Efe'ye bir adım fark attı.

İzleyici ikiye bölünmüş durumda. Güvenciler ve Efeciler olarak. İkisinin de hakkını yememek lazım. Aslı'nın karar vermesi gerçekten de zor. Kimse onun yerinde olmak istemezdi sanırım. Efe ile Aslı'nın efsane aşkını bilmeyen yok. Efe ortalardan kaybolunca geri gelmesi için fanlar seferber olmuştu. Efe unutulacak bir karakter değildi. Sonra Güven geldi. Güven de kısa sürede sevildi. Güven'in yokluğu da hemen kendini hissettirdi. Bu kez Güvenciler isyan bayrağını çıkarttı. Sonra da Efe'nin hastalığı nedeniyle tüm dengeler karıştı. Bir şekilde Güven geri geldi ve rekabet başladı. Efe ve Güven'in bu son hallerini izlerken fanların rekabetini görür gibi oluyorum. Senaristler bu işin içinden nasıl çıkacak? İşleri hiç de kolay değil...

Soner'e evet mi hayır mı?"Öyle Bir Geçer Zaman Ki"de gururu incinen Aylin, Soner'in teklifini geri çevirmişti. Yeni evlerine taşındıklarından bu yana da tüm ev halkı gibi Aylin için de yaşam oldukça zor bir hal aldı. Her gün çamur deryasında debelenip, ıssız yerlerden geçip bir şekilde okuluna ulaşmaya çalışıyor. Bir de etrafında dolanan  atlı adamlar tehlikesiyle karşı karşıya.. Korkulan ne zaman olacak derken geçen haftaki bölümde Aylin atlıların pençesine takıldı bile. İçleriden biri fena halde Aylin'e göz dikti. Tam Aylin'i kaçırmaya çalıştılar ki son anda Soner'in adamı Süleyman yetişti. Havaya silah atıp, adamların Aylin'i bırakmasını sağladı. Bu arada Süleylan, Soner'in teklifini yineledi. Ama Aylin yine kabul etmedi. Çok incinmişti. Soner'in yaklaşımı amacının çok dışına çıkmıştı. Daha da önemlisi para ile Aylin'in "evet" yanıtını satın alabileceğini sanmıştı. İzleyici burada da ikiye bölünmüş durumda: "Soner'in teklifini kabul etsin diyenler" ve "etmesin diyenler" 

Bu arada Aylin'in komşu kabile atlılardan kendini nasıl koruyacağı büyük merak konusu. Yoksa atlılara gelin gitmesi an meselesi.. Bakalım Süleyman olanları anlattıktan sonra Soner'in tutumu nasıl olacak? Soner, Aylin'i korumak için bir şey yapacak mı?
 
Güllü, Hamza'ya yardım etsin mi etmesin mi?Hakimin kalemi kırıp, Hamza'ya idam cezası vermesi ve fonda dönen yanık türküyle bir anda Muzaffer'i unutup anasının kuzusu, babasının bir tanesi Hamza'ya ağlamaya başladık. Cemşir'in gözlerinden akan yaşlar milyonların yüreğinden süzüldü adeta. Bir anne baba için çok zor bir sonuçtu bu. Ölüme, ölüm yazılmıştı. Hamza, Muzafferi öldürmüştü. Şimdi de o ölecekti.

Berber Reşit'in kıvrak zekasıyla Cemşir, Hamza'nın cezasını müebbete çevirtmek için Güllü'ye yöneldi. Güllü iyi bir avukat tutabilirse belki Hamza asılmaktan kurtulurdu. Güllü ne de olsa Hamza'nın kız kardeşiydi. Her şeye rağmen belki bir şey yapabilirdi. Güllü'nün yanıtı netti. Hamza, kocasını öldürmüştü. Hamza'ya yardım ederse hem oğluna hem de kocasına ihanet edecekti. Fakat Kemal'den gelen mektup Güllü'nün bakışaçısını değiştirdi. Kemal, hapishanede Hamza'nın zavallı haline acıyor, annesini kaybetmiş biri olarak da aklına Güllü'nün annesini geliyordu. Hamza'nın acısıyla Zehra'ya da birşey olmasından endişeleniyordu. Kemal mektubunda  Güllü'ye "Sen de bir annesin. Anneni en iyi sen anlarsın" diyordu. Annesinin odasında gizli gizli oğlu için ağladığını gören Güllü, Hamza'ya yardım etmek için bir neden buldu. Ertesi gün mücevherlerini bozdurup, gereken parayı avukata verecekti. Maalesef olmadı. Orhan'ın borcundan dolayı eve haciz geldi. Hamza'nın yaşaması için son çabasının da önü böylece tıkanmış oldu. Burada da ikiye bölündük. Güllü'nün Hamza'ya bir şekilde yardım etmeye çalışması "kocasının katiline nasıl yardımcı olur?" sorusunu sordurttu. Güllü, Hamza'dan az mı dayak yemişti. Kemal'le de onun yüzünden evlenememişti. Bakalım Hamza darağacından kurtulabilecek mi? göreceğiz...

Fatmagül, Kerim'i farketsin diyenlerDizinin fanlarının bir kısmı Fatmagül'ün Kerim'e aşık olmasını istiyor. Dizide Kerim'in Fatmagül'e olan duygularını özellikle Fatmagül'ün evden kaçtığı bölümde çok net gördük. Kerim, Fatmagül'ün acısından kahroldu. Günlerce gözüne uyku girmedi. Fatmagül'ün yaşadığı travmayı atlatması hiç de kolay değil. Kerim'i görmek ona daha çok acı veriyor. Kerim, Fatmagül'ün mutluluğu için yaptıklarıyla minik minik puanlar toplamaya başladı. Fatmagül aynı tonda daha ne kadar sürdürür işte bu önemli bir soru işareti. Kerimciler giderek genişliyor. Fatmagül'ün hayata tutunması için Kerim belki bir fırsat olabilir. Şu bir gerçek ki izleyici artık yaralarını saran bir Fatmagül görmek istiyor. 

 

 

FANLAR TARTIŞIYOR:

- Soner'e evet mi hayır mı? (TIKLAYIN)

- Fatmagül, Kerim'i farketsin diyenler (TIKLAYIN)

- Güllü Hamza'ya yardım etsin mi etmesin mi? (TIKLAYIN)

Efe mi Güven mi? (TIKLAYIN)

 

ÖNCEKİ YAZILARI:

- Eski aşklar alevlendi

- Anne bırakma beni