X
X

Güzelliğim oyunculuğumun önüne geçmemeli

21.02.2011 Monday 12:40 (Güncellendi: 11.12.2020 - 13:02)

'Fatmagül'ün Suçu Ne?' dizisinin Meltem'i konuştu...

Fatmagül’ün Suçu Ne” isimli dizide canlandırdığı Meltem karakteriyle büyük beğeni toplayan Seda Güven ile diziyle birlikte aldığı oyunculuk derslerini, yeni projelerini ve Fatmagül’ün Suçu Ne’yi Gazete Vatan'a anlattı.
 
Seda Güven “Meltem karakteriyle birlikte oyunculuk eğitimime başladım” diyor ve ekliyor “Birlikte çok eğlenen bir ekibiz.”

Fatmagülün’ün Suçu Ne’de heyecan artacak

Nasıl bir ailede büyüdünüz, oyunculuk konusunda onlardan destek görüyor musunuz?
Her şeyden önce çok mutlu bir çocukluk geçirdiğimi söyleyebilirim. Aile kavramı, benim için her zaman çok kıymetli olmuştur. Çok iyi bir anne-baba ve beni çok seven bir kardeşe sahibim. Onlar yanımda olduğu sürece sırtım yere gelmez. Bana oyunculuk dahil her konuda ilk desteği hep onlar vermiştir. Annem ve babam bana doğruyu yanlışı gösteren, ideallerim doğrultusunda beni yönlendiren hayatımın merkezindeki iki güzel insan. Ben de hayırlı bir evlat olduğumu düşünüyorum (gülüyor).

“Fatmagül’ün Suçu Ne” isimli diziye nasıl dahil oldunuz?
Elveda Derken’de de Hilal Saral’la çalışmıştım. O beni Meltem karakterine uygun görmüş ve diziye dahil olmamı istemiş. Ben de yapım şirketine gittim senaryomu aldım ve çıktım (gülüyor). Hilal Saral’ın hayatımdaki yeri ve bana olan katkısı çok büyük. Her türlü fikrimi onunla paylaşır, ondan fikir alırım. Onu çok seviyorum.

SEDA GÜVEN FANI OLUN!

Canlandırdığınız Meltem karakterini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Vicdanlı bir kadın Meltem... Ailenin tek çocuğu, babası ise varlıklı bir milletvekili. Meltem’in statüsünü umursamadan, yaşadığı olaylar karşısındaki kadın duruşunu ve cesaretini seviyorum. Olayı kapatıp rahatına bakabilirdi. Benim karakterime ters düşen tarafı ise başından beri güven problemi yaşadığı adamla, evliliğe kadar gitmesi. Bütün bunları Meltem’e yaptıran Selim’e olan zaafı... Benim için böyle bir durum pek mümkün değil. Çünkü benim için ilişkide olmazsa olmaz güvendir.

Sette vaktiniz nasıl geçiyor?

Sete koşarak gidiyorum. Sevdiğim, birlikteyken mutlu ve huzurlu olduğum insanlarla çalışıyorum. Bütün oyuncu arkadaşlarımla aram çok iyi. Set aralarından gülüyoruz, eğleniyoruz, sohbet ediyoruz. E daha neyden şikayet edeyim (gülüyor).

İlerleyen günlerde dizinin izleyicilerini neler bekliyor?

Biz de bir bölüm önden gidiyoruz sadece. Ben de merakla bekliyorum ama heyecan gittikçe yükselecek diyebilirim.

Komedi oynamak istiyorum

Diziyle birlikte hayatınızda neler değişti?

Meltem karakteriyle birlikte oyunculuk eğitimine başladım. Artık bu mesleği yapmak istediğimi biliyorum. Eskiye oranla çok daha bilinçliyim.

Bundan sonraki dizi projelerinizde nasıl bir karakteri canlandırmak istiyorsunuz?

Oynamak istediğim rolden ziyade, güzel bir ekiple ve güzel bir senaryoyla çalışmak her zaman önceliğim olmuştur. Bu diziyle birlikte bu kimyayı tutturduğum için çok mutluyum. En önemlisi karakter konusunda çeşitlilikten yanayım, komedide oynamak gibi bir hevesim var.

Oyunculuk kariyerinizde kendinizi nerede görmeyi istiyorsunuz?

Her yeni işte, bir önceki projeden daha iyi bir performans sergilemek benim hedefim. Bu konuda da çok çalışmak, çok izlemek ve okumak gerektiğini düşünüyorum. Çekim dışında kalan tüm zamanımı bunlara harcıyorum. Oyunculuk konusunda beni en çok cesaretlendiren durumsa “Fatmagül’ün Suçu Ne” ile beraber Yıldırım Urağ’dan aldığım oyunculuk dersleri...

Bu diziye kadar hiç eğitim almamış bir oyuncu olarak Yıldırım, benim için büyük bir şans oldu.

Ne oldu da oyunculuk yapmaya karar verdiniz?

Başak Gürsoy’un ajansına yazılmıştım.

O yıllarda oyunculuk yapmak aklımın ucundan bile geçmiyordu. Belki reklam filminde oynarım, fotomodellik yaparım diye düşünmüştüm ama gittiğim tüm görüşmeler dizi görüşmeleri oldu. Bu görüşmelerin birinde “Ekmek Teknesi” dizisi için seçildim. “Ekmek Teknesi”ne sadece 3 bölüm oynamak için dahil olduğum halde karakter sevilince 13 bölüm oynamıştım.

Aslında hayaliniz tasarımcı olmakmış...

Evet, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Sanatları mezunuyum. Okuldan mezun olalı 3 yıl oldu. Tasarımcı olmak da hep hayalini kurduğum bir şeydi. Ama karşıma çıkan fırsatlar bu hayalimi ertelememe neden oldu. Sadece şunu söyleyebilirim ertelediğim hayalimi, hayata geçirmek için planlarım var.
Sizin için yapılan bütün yorumlar güzelliğinizle ilgili. Siz kendinizi güzel
buluyor musunuz?

Güzellikle ilgili bir takıntım yok, kendimle barışığım. Güzel görünüyorsam da ne mutlu (gülüyor). Ama güzelliğimin oyunculuğumun önüne geçmemesi için çok çabalıyorum.

Oyunculukta güzelliği dezavantaj olarak mı görüyorsunuz?

Dezavantaj olarak görmüyorum hatta fark edilmemde bile etkisi olmuştur. Ama asıl önemli olan güzelliğin yanında donanımlı olabilmek. Ben de donanımlı olabilmek için elimden geleni yapıyorum.