X
X

"Mustafa cahil ve saf bir karakter"

19.03.2012 Pazartesi 13:05 (Güncellendi: 11.12.2020 - 13:02)

Fırat Çelik, Mustafa ve oyunculuk hakkında konuştu.

İki yıl önce aldığı oyunculuk teklifiyle Fransa'dan İstanbul'a gelen Fırat Çelik: Heyecan veren şeylerin peşinden koşarım. Çılgınlıktı ama iyi ki gelmişim!
 
Fatmagül'ün Suçu Ne?' adlı dizide 'Mustafa'yı oynayan Fırat Çelik'in hayat hikayesi oldukça ilginç. 28 sene Paris'te yaşayan Çelik; iki yıl önce Türkiye'den gelen bir teklifi değerlendirerek İstanbul'a geldi. İlk olarak 'Kış Masalı' adlı dizide rol aldı, sonra 'Fatmagül'ün Suçu Ne?' adlı dizide oynamaya başladı. Yakışıklı oyuncu; dizideki rolünü ve İstanbul'daki hayatını anlattı.
 
Oyunculukta bu kadar başarılı olacağınızı tahmin etmiş miydiniz?
Paris'te çok ses getiren ve oyunculuk kariyerimi çok etkileyen 'Otomatik Portakal' oyununda rol aldım. Ondan sonra oyunculuk kariyerim şekillendi. Ben de bu işten keyif almaya ve hayata dair çok şey öğrenmeye başladım.
 
AKLIMDAN GEÇMEDİ
Türkiye'de çalışmaya yönelik bir planınız var mıydı?
Yurt dışında yaşayıp büyüdüm, eğitimimi Paris'te tamamladım, oyunculuğa da ilk orada başladım. 'Hayat da orada devam eder' diye düşünüyordum. Türkiye'yle ilgili hiçbir kariyer planım yoktu. Burada çalışma ihtimali aklımın ucundan bile geçmiyordu.
 
Gelmeden önce Türkçe biliyor muydunuz?
Konuşamıyordum ama kulak aşinalığım vardı. Türkiye'den teklif gelince hem çok gururlandım, hem de çok heyecanlandım. "Dil sorununu ne yapacağız?" diye düşündüm. "Gelince öğrenirsin ya da dublaj yaparız" dediler. Hemen Türkçe dersleri almaya başladım ve ilk olarak 'Kış Masalı' dizisinde dublajla oynadım. Sonra 'Fatmagül'ün Suçu Ne?'den teklif geldi.
 
Hiç bilmediğiniz bir şehre gelip yaşama fikri sizi korkutmadı mı?
O bir çılgınlık... Orada 28 sene yaşadıktan sonra o hayatı bırakıp, İstanbul'a gelip yeni bir sayfa açıyorsun! Biraz da macera olsun istedim, işler de çok iyi gitti. Ben de geçmişe dönüp baktığımda "İyi ki böyle bir şey yapmışım" diyorum.
 
Zorluk çektiniz mi?
Çok zorluk çektim. Hiçbir şey basit değil ama şimdi çok mutluyum. Çok iyi bir dizide oynuyorum. Amacım sadece Türkiye'ye gelip bir dizide oynamak değildi zaten... Bir şey heyecan veriyorsa, mutlaka onun peşinde koşuyorum.
 
Hiç bırakıp gitmeyi düşündüğünüz olmadı mı?
Herkesin öyle anları vardır ama sorunlar bizi büyütüyor. Ben de bu sürede çok fazla şey yaşadım. Bunları da kolay bırakamıyorsunuz.
 
SİZİ YERİN DİBİNE SOKMAK İSTEYENLER VAR
Şöhrete, göz önünde olmaya alıştınız mı?
Çalıştığımız sektör kolay bir sektör değil. Her an göz önündesiniz, basınla sürekli dirsek temasındasınız. Sizi bir anda yükseklere çıkarıp sonra yerin dibine sokmak isteyenler de var! Alt yapı ve samimiyet çok önemli... Mütevazı ve sakin olmak lazım. Yaptığın işin hakkını vereceksin, gerisini bırakacaksın.
 
YAPTIĞI UCUZ KÖTÜLÜK DEĞİL!
'Mustafa'nın yaptıklarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
'Mustafa'nın davranışları bazen beni de şaşırtıyor. Aslında kötü bir çocuk değil ama büyük hatalar yaptı. Bu hataları yüzünden ailesini kaybetti. İnsan çamura düştükçe, çırpındıkça batar ya 'Mustafa' da artık çıkamıyor oradan. Cahil ve saf bir karakter, çok akıllıca davranmıyor. Ama bunları Fatmagül'ü çok sevdiği için yapıyor. Yaptıkları ucuz kötülük değil...
 
Sabah/Günaydın