X
X

Dünden bugüne Keşanlı Ali Destanı

17.11.2011 Thursday 11:03 (Güncellendi: 08.11.2016 - 16:15)

Keşanlı Ali Destanı, 10 Aralık'ta Kanal D ekranlarında...

Kanal D, Haldun Taner’in yazdığı, "Keşanlı Ali Destanı"nı 10 Aralık'ta dizi olarak ekrana getirecek. Yönetmenliğini Çağan Irmak’ın yaptığı dizide, Keşanlı Ali’yi Nejat İşler, Zilha’yı ise Belçim Bilgin canlandıracak. Peki ama, "Keşanlı Ali Destanı"nda ilk Ali ve Zilha rollerini kimler oynadı? Nerelerde sahnelendi? Yönetmenliklerini kimler yaptı?
 

İşte, dünden bugüne, kilometre taşları ile "Keşanlı Ali Destanı"!
  

 
"Keşanlı Ali Destanı" ilk kez 1964 yılında sahnelendi
Kanal D’de, dizi olarak ekrana gelmeye hazırlanan "Keşanlı Ali Destanı" ilk olarak 1964 yılında, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu’nda sahnelendi. Genco Erkal tarafından sahneye konan "Keşanlı Ali Destanı"nda, Engin Cezzar Keşanlı Ali karakterini, Gülriz Sururi ise Zilha karakterini ilk canlandıran sanatçılar oldular. 1987 yılında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda Ferhan Şensoy’un sahneye koyduğu oyunda Keşanlı Ali’yi Erhan Yazıcıoğlu, Zilha’yı ise Zeliha Berksoy canlandırdı. Oyun, 1984 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sahnelendi. Yücel Erten’in yönettiği oyunda Keşanlı Ali'yi Rüştü Asyalı, Zilha’yı ise Gülenay Akşar canlandırdı.Yücel Erten, 2006 yılında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından sergilenen oyunun da yönetmenliğini yaptı. Bu oyunda Zilha'yı Meriç Benlioğlu canlandırırken, Engin Alkan da Keşanlı Ali'yi canlandırdı. "Keşanlı Ali Destanı" bu oyunların dışında, yurt içinde birçok tiyatroda, defalarca sahnelendi Oyun, günümüzde de sahnelenmeye devam ediyor.  Suna Pekuysal, Savaş Dinçel, Umur Bugay, Uğur Kıvılcım, Tanju Tuncel, İsmet Ay, Aydemir Akbaş, Şevket Altuğ, Selçuk Yöntem gibi tiyatro dünyasının birçok duayen ismi de yıllar içerisisinde oyunda rol aldılar.
 

 
Filmi de çekildi
"Keşanlı Ali Destanı", 1964 yılında Atıf Yılmaz tarafından filme alındı ve 1988 yılında da Genco Erkal'ın yönetiminde TRT'ye dizi olarak çekildi. Dizinin başrollerinde Gülriz Sururi ve Engin Cezzar yer aldı ve müzikal olarak ekrana geldi.
 

 
Yurt dışında da birçok kez sahnelendi
"Keşanlı Ali Destanı" 1974 yılında Beyrut’un Orly Tiyatrosu’nda "Abu Ali El Asmarani" adıyla sahnelendi. Oyun,1974 yılında Çekoslovakya Devlet Tiyatrosu’nda, 1977 yılında Macar Devlet Tiyatrosu’nda, 1980 yılında Almanya’nın Hamburg kentinde Erst Deutsch Tiyatrosu’nda sahnelendi.