X
X

34. Bölüm

18 Eylül 2009

Yeni kurulan Cumhuriyet’i parçalamak isteyen hainlerin planladığı suikast girişimi; Sedat, Şahin ve Nevzat tarafından başarıyla bertaraf edilmiştir.

Mustafa Kemal Paşa artık İzmir’dedir. Rahip Fred, Ermeni suikastçılar Armen ve Vartan‘ın başarısızlığının faturasını yine onlara kesmiştir. Ancak Fred, kirli oyunlarından vazgeçmek niyetinde değildir. Bunu Sedat da bilmektedir. İki suikastçı öldürülmüş ancak üçüncüsü hala dışarıdadır. Nevzat bu karmaşada gördüğü Şahin’in de gizli teşkilat için çalıştığını öğrenmekte gecikmez.

Aralarında eskiden kalma hesabı halledip asıl görevlerine dönmeye karar verirler. O da İzmir’deyken Paşa’yı hainlerin saldırılarından korumaktır. Harp oyunları başlamıştır. Mustafa Kemal Paşa harp oyunlarına çok önem vermektedir. Çünkü yeni kurulan cumhuriyetin dışarıdan ve içeriden gelecek tehditlere karşı ne kadar sağlam olduğunu dosta düşmana göstermek gereklidir. Yani mücadele henüz bitmemiştir. Ayşe ise Erzurum’da sandığı Nevzat‘ın peşinden gitmeye niyetlidir. Ferit Bey‘in yanında çalışarak bu uzun yol için para biriktirmektedir.

Zeynep ise muallimelik konusunda yaptığı başvurunun kaymakam tarafından kabul edilmemesinden dolayı üzgündür. Yunus bunu öğrenince konuyu halletmeye karar verir. Ferit Bey bir gece ev ahalisine müjdeyi verir. İzmir’e, harp oyunlarını seyretmeye, Reis-i Cumhur Mustafa Kemal Paşa’yı görmeye gideceklerdir. Ancak Ayşe’yi orada bir büyük sürpriz beklemektedir. Çünkü Ayşe‘nin orada olacağından habersiz olan Sedat ve Şahin, Nevzat‘ı da alanda asayişi tesis etme göreviyle harp oyunlarına götürür. Ayşe, harp oyunları meydanında coşku ile Mustafa Kemal Paşa’nın gelişini izlerken, Paşa’nın arkasında bir tanıdık yüz görür. Bu, Nevzat’ tan başkası değildir…

BÖLÜMLER