X
X

Dolandırılmak istemiyorsanız telefonunuza gelen bu mesaja dikkat edin

5 Ağustos 2022

Telefona abonelik iptali mesajı gönderiyorlar, ağlarına düşürdükleri mağdurların tüm kişisel bilgilerini ele geçiriyorlar. Telefon dolandırıcıları bu kez mesajlaşma programı kullanıcılarını hedef alıyor.

Telefonlarınız aslında sanıldığı kadar güvende değil. Telefon dolandırıcılarının yeni hedefi şimdi de mesajlaşma uygulamaları. Bugünlerde telefonunuza gelen mesajlara dikkat edin. Tek bir onay kodu ile telefon numaranız ve mesajlaşma uygulamanız dolandırıcıların eline geçebilir.

Konu hakkında CNN TÜRK'e konuşan Dijital Medya Uzmanı Emre Özcan, "Telefon dolandırıcıları ilk etapta kullanıcılara bir abonelik sistemine üyelikleri olduğuna dair arama gerçekleştiriyorlar. Bu arama neticesinde abonelik sistemlerini iptal edeceklerini söylüyorlar. Bu iptali onaylamaları için kullanıcının telefonuna bir hızlı giriş onay kodu gönderiyor. Bu, telefonda onaylandığı anda aslında telefon numaranız WhatsApp mesajlaşma uygulamanız ele geçirilmiş oluyor" dedi.

Bu konuda en büyük sorun güvenlik açığı. Emre Özcan, "Mesajlaşma uygulamalarında iki faktörlü doğrulama olmadığı zaman kullanıcılar bu konuda mağduriyet yaşayabiliyor. Telefon dolandırıcıları bütün kişisel listesinden, rehberinden para istiyorlar" diye konuştu.

Peki, böyle bir durum ile karşılaşmamak için ne yapılması gerekiyor? Emre Özcan, "Özellikle kullanıcıların iki faktörlü doğrulamayı kullanması gerekiyor. Kullanıcıların mutlaka operatörler ile iletişime geçmesi gerekiyor. Başvuru yapmadığı abonelik hakkında hiçbir işlem yapmaması gerekiyor" yanıtını verdi.

Uzmanlar tanıdık isimlerden gelmiş dahi olsa kullanıcıların şüpheli mesajlara karşı temkinli olmalarını, hatta o kişiyi telefonla arayarak durumu kontrol etmeleri konusunda uyarıyor.