X
X

"Güven endeksi 1,8 puan arttı"

27 Temmuz 2021

Reel kesim güven endeksi, temmuzda 114.8 ile Nisan 2012'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Merkez Bankası tarafından temmuz ayına ilişkin iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi açıklandı. Reel sektör temsilcilerinin ekonomik görünüme ilişkin genel izlenimlerini ortaya koymak amacıyla hazırlanan reel kesim güven endeksi, temmuzda bir önceki aya kıyasla 1.8 puan artarak 114.8 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi ise 2.3 puan yükselişle 112.1'e çıktı. Böylece reel kesim güven endeksi, Nisan 2012'den bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

Genel gidişat, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkiledi.

Türkiye İstatistik Kurumu da temmuz ayına ilişkin sektörel güven endekslerini açıkladı. Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi temmuzda geçen aya kıyasla hizmet sektöründe yüzde 5.8, perakende ticaret sektöründe yüzde 3.7 ve inşaat sektöründe yüzde 4.7 arttı.