X
X

İtalya Başbakanı'na sert tepki

9 Nisan 2021

İtalya Başbakanı Draghi'nin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Avrupa Birliği'nin istediği düzen uygulandı" dediği, Avrupa Birliği'nin de "Her şey protokole uygundu" açıklaması yaptığı Beştepe'deki sözde "Koltuk krizi" üzerinden yaptığı açıklama tepki çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Diktatör" diyen İtalya Başbakanı Draghi'ye Türkiye'den ardı ardına eleştiri geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medyadan "Atanmış İtalya Başbakanı Draghi'nin kabul edilemez popülist söylemini ve seçimle göreve gelmiş Cumhurbaşkanımız hakkındaki çirkin ve hadsiz ifadelerini kuvvetle kınıyor, kendisine iade ediyoruz" açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın "İtalya’nın atanmış Başbakanı Draghi’nin, Cumhurbaşkanımıza yönelik sözleri hadsiz ve mesnedsizdir" ifadelerini kullandı.

Bir tepki de AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten geldi. "İtalya Başbakanı Draghi’nin, Cumhurbaşkanımız için kullandığı hadsiz ifadeyi şiddetle kınıyoruz" dedi. Açıklamanın Türk-İtalyan ilişkilerinin derinliğini yansıtmadığını ve bu açıklamayı esefle karşıladıklarını belirtti. Çelik, anlaşmazlığın Avrupa Birliği Konseyi Başkanı’nın protokol heyeti ile Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı’nın protokol heyeti arasındaki yaşandığının altını çizdi.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da "İtalya Başbakanı Draghi'yi sayın Cumhurbaşkanımızı kastederek söylediği talihsiz sözlerinden dolayı kınıyoruz" dedi. "Bizden Diktatör çıkmaz, eğer diktatör görmek istiyorsanız tarihinize bakın, Mussolini'ye bakın" sözlerini kullandı.