X
X

Sağlık Bakanı hekimlerle buluştu

25 Haziran 2022

Koronavirüs sonrası sağlık çalışanları için atılan adımlar değerlendirildi. Hekimlerin özlük hakları ve sağlıkta şiddet konusunda devam eden çalışmalar hakkında detaylar paylaşıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca farklı il ve hastanelerde görev alan 58 hekim ile bir araya geldi. Sağlık Bakanı'nın hekimlerle buluştuğu toplantıda hekimler kendilerinin ve meslektaşlarının sorunlarını Bakan Fahrettin Koca'ya ilk ağızdan anlattı.

Bakan Koca toplantıda kendisinin 2 buçuk yıl kadar süren salgın dönemindeki prensibinin devam edeceğini belirterek, "Sağlık kurumlarının kapısından içeri adım atan her hasta benim hastamdır" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı, sağlık meslek grupları arasında ihtiyaç duyulan birlik ve uyuma önem verilmesini, hastada iyi bir duygu bırakılmasına dikkat edilmesini istedi. Bakan, ayrıca devlet hastanelerinde hizmetlerin ücretsiz verildiği anlayışının yanlış olduğunu bu hizmetler için vatandaştan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun her ay düzenli olarak prim ücreti kestiğinin unutulmaması gerektiğini hatırlattı.

Bakan Koca, aynı işi yapan ancak farklı hastanelerde olmaları nedeniyle farklı ücret alan hekimlerin durumuna ilişkin de dengeli bir artış yapılacağını belirtti ve "Hekimlerin kavuştuğu imkânlar uzun zamandır hak edilmişti. Sağlık çalışanlarımız için yapılanlar, aynı zamanda 85 milyon insanımız için yapılmıştır" dedi.