X
X

Sıfır otomobil artınca ikinci ele rağbet düşecek | Video

29 Haziran 2020

Koronavirüs nedeniyle fabrikalarda üretim durdu. Piyasada sıfır araç bulmakta zorlananlar ikinci el araçlara yöneldi. Hal böyle olunca fiyatlar da ciddi oranda arttı. Ancak uzmanlar, önümüzdeki aylarda ikinci el otomobil fiyatlarında bir dengelenme olacağı görüşünde...

Salgın nedeniyle toplu taşıma kullanmak istemeyenler, yaz tatiline kendi aracıyla girmek isteyenler, uygun kredi koşullarında araç sahibi olmak isteyenler araç arayışına girdi. Fabrikaların koronavirüs nedeniyle tam kapasiteye henüz geçmemiş olması, tüketicileri ikinci ele yönelmeye itti.

İkinci el otomobil bulmak da bir hayli zor olunca fiyatlar arttı. Ancak uzmanlar bu durumun geçici olduğu görüşünde. Çünkü artık normalleşme adımları atıldı. Otomobil fabrikaları, yan sanayi ve tedarik zinciri üretiminde bulunan firmalar mesaiye başladı.

Otomobil fabrikalarının Eylül ayında tam kapasiteye geçmesi bekleniyor. Bundan dolayı uzmanlar, Eylül ayında otomotivde araç sıkıntısının ortadan kalkacağını düşünüyor. Sıfır araç bulunurluğu yeterli seviyeye ulaştığında ikinci el fiyatlarında da dengelenme bekleniyor.