X
X

"Sirte neden önemli?" | Video

29 Haziran 2020

İletişim Başkanlığının sosyal medya hesabı Twitterdan yapılan paylaşımda, Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümetine bağlı ordular ile Hafter’e bağlı milisler arasında devam eden çatışmalarda gelinen son durum harita ile gösterildi. 28 Haziran 2020 tarihi itibariyle Libya Genel Durum Haritası başlığıyla paylaşılan haritada Ulusal Mutabakat Hükümetinin kontrol ettiği alanın tamamı yeşil renk ile Hafter güçlerinin elindeki şehirler ise kırmızı noktalar ile gösteriliyor. Haritada da çatışmaların hem Hafter ve arkasındaki ülkelerin hem de Ulusal Mutabakat Hükümeti ve destekleyen ülkelerin kırmızı çizgi olarak nitelendirdiği Sirte ve Cufra da düğümlendiği görünüyor.

Peki Sirte neden bu kadar önemli? İletişim Başkanlığı yaptığı bir başka paylaşımla Sirte'in önemini de madde madde anlattı. Buna göre, Libya’nın devrik lideri Kaddafinin doğduğu Sirte, Başkent Trablus olmasına rağmen yatırım ve alt yapı çalışmalarıyla önemli bir kent haline geldi. Kaddafi ise devrimin ardından Sirte'ye sığınarak burayı başkent ilan etti ve burada da öldürüldü. Sirte bu anlamda sembolik önem taşıyor.

İletişim Başkanlığı paylaşımda Sirte'nin bir önemini de 2015’te DEAŞ tarafından ele geçirilmesi olarak anlattı. Sirte'nin Sarrac’a bağlı güçlerce DEAŞ'tan temizlenmesine rağmen Medhali Selefi grupların taraf değiştirmesi ile Hafter güçlerinin eline geçti.

İletişim Başkanlığı gözleri Sirte'ye çeviren en önemli konu başlıklarından birine de paylaşımın son maddesinde değindi. Petrol Hilali olarak adlandırılan Sirte'nin hem stratejik önemi hem de petrol kaynakları açısından zenginliği nedeniyle Libya Ordusunun burayı yeni hedef olarak belirlediğini söyledi.