X
X

Sputnik V Türkiye'de de üretilecek

19 Nisan 2021

Yerli aşıda Faz-2 çalışmalarını başarıyla tamamlayan Türkiye, yabancı aşıların yurt içinde üretilmesi çalışmalarında da sona geldi. Rus Sputnik V aşısının Türkiye'de üretilmesi için onay çıktı. Sıradaki hedef, Pfizer/BioNTech aşısının da Türkiye'de üretimi.

Koronavirüse karşı yürütülen aşı çalışmaları tüm hızla sürüyor. Aşı tedariğini Çin ve Almanya'dan sağlayan Türkiye, yurt içinde üretim için de harekete geçti. Rus Sputnik V aşısının Türkiye'de üretilmesi için yapılan anlaşmada ise sona gelindi. Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, aşının toksisite testleriyle ilgili ara raporun alındığını belirtti. Kayıpmaz, aşı geliştirme aşamasında bazı testlerin Türkiye'de yapıldığını ve firmanın başvuruyu yaparak onay aldığını açıkladı.

Aşıların Türkiye'de üretimiyle hedeflenen hem maliyeti hem de dışa bağımlılığı azaltmak. BioNTech aşısı için Türkiye'de ortak üretim tesisi kurulması amacıyla da görüşmeler sürüyor. Üretim kapasitesi kısıtlı olan Biontech, Türkiye'de üretim yapması halinde üretim kapasitesini de artıracak.