X
X

"Yapanlar mutlaka adalet önüne çıkarılmalı"

6 gün önce eklendi

İzmir’de cami hoparlörlerinden müzik yayını yapılması da, yaşanan provokasyona tepkiler de sürüyor.

Twitterdan açıklama yapan Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Ezan’ın bin yıllık bir gayretin ve imanın bu topraklardaki mührü olduğunu belirtti. “Bu yüzden ezan sadece ibadet çağrısı değil, aynı zamanda hürriyetimizin sembolüdür. Ezana uzanan el ile vatana uzanan el arasında fark yoktur. Ezan düşmanlarına dün olduğu gibi bugün de hadleri bildirilecektir.” dedi.

CHP’den ise hem Meclis Başkanı hem de hükümete tepki vardı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "İbadet yerlerimiz kutsaldır. Camilerimizden ezan ve İstiklal Marşı dışında başka herhangi bir sesin yükselmesini asla kabul etmiyoruz. İzmir'de yaşananların faillerinin bir an önce bulunmasını istiyoruz" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de yazılı açıklamayla olaya tepki gösterdi.

"İzmir’in bazı ilçelerinde camilerimize yönelik melun ve müessif muamelelerin büyük bir oyununun sahne almasından ibaret olduğu gün gibi açıktır. Camilerimizin hoparlöründen korsan marş ve şarkı çalınmasını sağlayanların arkası önü çok iyi araştırılıp, karanlık emeller açığa çıkarılmalıdır" dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da açıklama yaptı. Yaşananların “Kutsallarımıza ve islam'a çok azgın ve cüretkâr bir saldırı.” olduğunu söyledi.

Bu eylemin sadece “Provokasyon denilerek ya da kınamalarla geçiştirilemez" dedi.