X
X

Yerli SİHA'lar için yeni özellik

23 Haziran 2022

Ne sis ya da olumsuz hava koşulları ne de hedefin boyutu ya da hızı. Artık hiçbir zorlu koşul insansız hava araçlarına engel olmayacak. Yerli radar sistemleri ile havalanan insansız hava araçları operasyonlarda daha etkili sonuçlar alacak.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile sentetik açıklıklı yerli radar MİLSAR’ın, ANKA İHA’dan sonra aksungur insansız hava aracına da entegre edildiğini duyurdu. Yerli radar ile havalanan milli insansız hava aracının deniz kuvvetleri komutanlığı tarafından göreve başladığını belirtti.

Aksungur İHA, havalandıktan sonra 50 saat yani yaklaşık 2 gün boyunca Mavi Vatan’ı izleyebiliyor. 750 kilogram silah sistemi taşıyabilen yerli insansız hava aracı, savaş uçaklarının taşıdığı mühimmatlarla görev yapabileceği gibi, kanatlarında 12 adet yerli SİHA mühimmatı MAM-L ile birlikte uçabiliyor

Aksungur’la görev yapacak milli radar sistemi ile yerli İHA’yı daha etkili hale getirecek yüksek çözünürlükte görüntü alıp, çok sayıda hedefi aynı anda takip edebilecek.