X
X

Balıkçıdan anlamlı ima

02.02.2011 Wednesday 10:38 (Güncellendi: 09.11.2020 - 11:23)

Geçmişin pasını Cemile'yle silebilir mi?

Öyle Bir Geçer Zaman Ki'nin dün gece yayınlanan bölümünde Ali'den dayak yiyen balıkçıya, Cemile pansuman yaptı. Cemile'yi kıskanan Ali, balıkçıyla aralarında bir şey geçtiğinden kuşkulanmış ve tezgahı basıp, Cemile'nin gözü önünde balıkçıyı yumruklamıştı. Balıkçının kendini savunmaması Cemile'nin dikkatini çekti. Cemile, balıkçıya niçin kendisini savunmadığını sordu. Balıkçının hatırladıkları onun da geçmişinde hüzünlü bir hikayesi olduğunu hissettirdi.

Balıkçı da bir zamanlar Ali gibi ikinci bir evlilik yapmıştı. Osman'ın Carolin'le yaşadıklarına benzer şeyleri çocuğu yaşamıştı. Üvey annesinden baskı gören zavallı çocuğa bir de balıkçı şiddet göstermiş ona dayak atmıştı. Minik yavru, en son evdeki vazoyu kırdığı için üvey annesinden fırça yemiş babasının attığı tokat sonucu da yaşadıklarına daha fazla dayanamayıp intihar etmişti. Balıkçı bunları Cemile'ye söylemedi ama başından bir felaket geçtiği her halinden anlaşılıyordu.

CEMİLE İLE BALIKÇIYI YAKIŞTIRIYOR MUSUNUZ? (TIKLAYIN!)

Cemile, balıkçının parmağındaki yara bandını da farketti. "Şurada nasıl bir yara var? Hiç geçmiyor. Hep sarılı." dedi.

Balıkçı şöyle konuştu: "Evet garip bir adamım. Garip olmayan bir tek insan evladı var mıdır şu dünyada? Nereden, nasıl baktığın önemli. Parmağımdaki bu yara hiç geçmiyor. Yara olarak kalsın daha iyi. Bana ne olduğumu hatırlatıyor. Kim olduğumu unutmuyorum hiç."

Bu sözler üzerine Cemile, "Unutmak daha iyi değil mi?" dedi.

Balıkçı, "Unutursam bir boşluk kalır. O boşluğu doldurmadan unutmak iyi değildir. İnsanı çürütür." diye konuştu.

Cemile, "Unutmadan yeni bir şey nasıl olur?" diye sordu.

Balıkçı "O zaman benim gibi beklersin, unutacağın zamanın gelmesini, hayatın karşına yeni bir umut çıkarmasını, içine bir ışığın doğmasını... Ama benim için bir umut var. Bu yarayı bugüne kadar hiç kimse görmemişti." dedi.

Anlaşılan balıkçı geçmişte çocuğuna yaşattığı acıların getirdiği vicdan azabını, Cemile ve çocuklarına kucak açmakla hafifletmek istiyor. 

Bakalım, Cemile balıkçının bu düşüncesine nasıl yanıt verecek?