X
X

Cemile, Osman'ın peşinden koşacak

29.08.2012 Wednesday 13:15 (Güncellendi: 09.11.2020 - 11:23)

‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’nin üçüncü sezonunda yaşlanmış olarak karşımıza çıkan dizinin Cemile’si Ayça Bingöl'den tüyolar

‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’nin üçüncü sezonu 4 Eylül'de Kanal D'de başlıyor. Yeni sezonda yaşlanmış olarak karşımıza çıkan dizinin Cemile'si Ayça Bingöl ise "Tanrım ne kadar şanslıyım ki bu dizinin içindeyim" diyor...

* Geçen sezonu ayrılıklarla kapattınız. Yeni isimler katıldı aranıza. Dizideki değişiklikleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sezon finali gerçekten çok duygusaldı. Hem hikaye açısından hem de bazı oyuncu arkadaşlarımızın veda edeceğini bildiğimiz için. Hâlâ görüşüyoruz, dostluğumuz devam ediyor ama set arkadaşlığımız bitti. O yüzden onlarla çektiğim son sahneler çok hüzünlü oldu. Aramıza çok iyi oyuncu arkadaşlar katıldı. Devam eden bir diziye dahil olmak çok kolay bir süreç değil. Ama hepsinin adaptasyonu oldukça iyi. 

 * Hikaye nereye gidiyor? Biraz tüyo alalım sizden...
Hikaye, en başından itibaren bir kadının varoluş mücadelesi üzerine kuruluydu. Bu sezon Cemile’nin hikayesi devam ederken, genç Osman’ın yolculuğuna da tanıklık edeceğiz. Darbeden önceki kızışmış dönemler. Sanıyorum bu sezon Cemile daha çok Osman’ın peşinden koşacak.  

* Cemile yaşadığı kayıplara rağmen güçlü durabiliyor...
Çocukları için... Yaraları hafif hafif kabuk tutuyor ama asla kapanmıyor. Bir anne olarak en büyük üzüntüsü Aylin’i kaybetmek oldu. Ama bütün acılara rağmen geleceğe umutla bakıyor. Aileyi bir arada tutmaya çalışıyor. Her zaman “Yıkılmadım, ayaktayım” diyor. 

* Siz güçlü bir kadın mısınızdır?
Cemile bazen fazla güçlü. Ben o kadar güçlü olabilir miydim, bilmiyorum. Ben de tuttuğunu koparan bir tipimdir, o yönüyle örtüşüyoruz. 

'Her sezon yeni bir yolculuğa çıkıyorum'

*  Geçen yılların etkisini Cemile’de nasıl göreceğiz?
Yaşlanmış, saçları beyazlamış olarak göreceğiz onu. Yüzüme makyaj müdahaleleri yapılıyor. Ben de kendi beden dilimle onu daha yaşlanmış göstermeye çalışıyorum. Fiziksel tavrı, dış görüntüsü, yavaşlayan ritmi. Bu sezon en çok bunlara kafa yordum.  

* Her sezon değişen bir rolü oynamak sizi nasıl etkiliyor?
Cemile, benim temelden ete kemiğe büründürdüğüm bir karakter. Her seferinde üzerine bir şeyler ekleyerek, gerçek kılmaya çalıştığım bir rol. Her sezon yeni bir şey keşfediyorum, yeni bir yolculuğa çıkıyorum. Dönem değişiyor, kostümler yıllara göre değişiyor. Bütün ekip yeni bir işe başlıyormuş gibi o hazırlık sürecini tekrar yaşıyoruz. Bu, beni yeni bir diziye başlıyormuşum gibi motive ediyor. Bir oyuncu olarak da iştahımı kabartıyor.  

* Cemile’nin yaşadıklarını düşündüğünüzde, ‘Kadın olmak ne kadar zor’ diyor musunuz?
Kadın olmak zaten zor ama Türkiye’de daha zor! Cemile’nin bu kadar sevilmesinin nedenleri; anaç tavrı, koruyucu ve kollayıcı olması, verdiği mücadele, her zaman dik durmaya çalışıyor olması. Onurlu, iyi insanlar yetiştirmeye çalışan anne Cemile çok sevildi. Çünkü her yerde, her entelektüel düzeyde var olan kadın aslında. 

'Doğru zamanda doğru işle buluştum'

* Seyircinin en çok merak ettiği sorulardan biri, Cemile’nin hayatına yeni biri girecek mi?
Muhammed Uzuner aramıza katıldı. Onun oynadığı Arif karakterinin Cemile ve Osman’ın hayatında etkili bir yeri olacağını söyleyebilirim. Kader ortaklığı gibi bir şey olacak sanırım.  

* Sizce yeni sezonda seyircinin ilgisini başka neler çekecek?
Geçen sezon finalinde dönem atlamayı verdik. Geçen yıllardan sonra ne noktada olduğumuz seyircinin ilgisini çekecektir. Ben çok iyi bir sezon olacağını düşünüyorum. Dönemin Türkiye’sinin de çok ciddi bir malzemesi var. O siyasi zemin üzerinde gidecek bizim hikayemiz. 

* Diziniz reyting rekorları kırıyor. Bu başarıyı devam ettirmek zor mu? Üçüncü sezon için beklentileriniz neler?Senaryoyu okuduğumda bu işin çok iyi olacağını öngörmüştüm. Ama bu kadar yüksek bir başarı çıtaya ulaşacağını bilemezdim. Böyle bir başarıyı devam ettirmek tabii ki zor. Ama biz devam ettirdik.  İnşallah bu sezon da aynı şekilde devam eder.

* Bu proje hayatınızda neleri değiştirdi?
‘Tanrım, ne kadar şanslıyım ki bu dizinin içindeyim’ dedirtti. Gurur duyarak yaptığım bir işin içindeyim. Kendimi izlemekten keyif alıyorum. Çevremdeki insanlar diziyi severek izliyor. Ben yıllardır oyunculuk yapıyordum ama bu işle birlikte çok daha geniş kitlelerle tanışma fırsatı buldum. Bu da benim için mutluluk verici bir şey. İnsan hayatında kaç kere böyle işlere denk gelir bilmiyorum. Benim bu sefer geldi. Doğru zamanda doğru işle buluşmak şans galiba. Benim için bundan sonrası da zor aslında. Neler olacağını merak ediyorum ben de.  

Senem Aydın-MİLLİYET/CADDE