X
X

Diziye hummalı hazırlık

23.08.2010 Monday 15:46 (Güncellendi: 09.11.2020 - 11:23)

'Öyle Bir Geçer Zaman Ki" ye geri sayım başladı...ERKAN PETEKKAYA'NIN FANI OLMAK İÇİN TIKLAYIN!


AYÇA BİNGÖL'ÜN FANI OLMAK İÇİN TIKLAYIN!


Kanal D’nin yapımcılığını D Productions’ın üstlendiği, yönetmenliğini Zeynep Günay Tan’ın yaptığı, öykü ve senaryosunu da Çoşkun Irmak’ın kaleme aldığı ve aylardır bir sır gibi saklanan, yeni yayın dönemine damgasını vuracak, merakla beklenen yeni dizisi “Öyle Bir Geçer Zaman Ki” ile ilgili ilk detaylar gün ışığına çıktı.

Başrollerini Erkan Petekkaya, Ayça Bingöl, Meral Çetinkaya, Yıldız Çağrı Atiksoy, Farah Zeynep Abdullah, Aras Bulut  İyinemli, Emir Berke Zincidi, Mete Horozoğlu ve Wilma Elles’in paylaştıkları dizi, 14 Eylül Salı günü ekrana gelecek.

Diziyle ilgili satır başları ise şöyle;

* Dizinin ön çalışması yaklaşık 1 yıl sürdü.

* Üzerinde büyük titizlikle çalışılan projede, 1967 yılının mekanlarının ruhunu yansıtabilmek için Zeyrek semtinde büyük bir restorasyon çalışmasına başlandı.

*UNESCO’nun koruma altına aldığı Zeyrek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı KUDEB (Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu) ve Kanal D işbirliği ile yeniden restore edildi.

*Dizinin çekimleri ise yaklaşık 2 ay önce Unkapanı’nın Zeyrek semtinde başlandı.

*Asfalt olan yollara tekrar Arnavut kaldırımı döşendi. Birçoğu pimapenle kaplı olan evlerin pimapenleri söküldü ve yerine döneme uygun ahşap çerçeveler takıldı.

* Evlerde bulunan klimalar ters çevrilerek balkona dönüştürüldü.

* 51 ev boyandı, 9 ev tamamen restore edildi. Restore çalışmaları için 2 ton boya kullanıldı, 24 usta görev yaptı.

* Sokaklarda  ve dış mekan çekimlerinde de o dönemin havasını yakalayabilmek için çok çaba sarf edildi. Çekimlerde 100’ü aşkın 60’lı yıllara ait otomobil kullanılırken ayrıca,  döneme uygun 1 ambulans, 1 polis aracı, 1 belediye otobüsü ve cezaevi aracı da özel olarak yaptırıldı.

*Dizi için, iki dekor, bir kostüm atölyesi kuruldu.

* Kostüm atölyesinde 500’e yakın kıyafet dikildi, 2054 adet kıyafet satın alındı, 2400 metreyi aşkın kumaş kullanıldı.

* Döneme uygun yük gemisi bulabilmek için geniş bir araştırma yapıldı ve sonunda 1965 yılında Türkiye - Amerika seferi yapan gerçek bir yük gemisi bulunarak dizinin çekimlerinde kullanıldı.

* Yük gemisi yanaştırılmayan Sarayburnu’nda çekim yapabilmek için ilgili bakanlıktan özel izin alındı ve ilk kez bir yük gemisi Sarayburnu’na  “Öyle Bir Geçer Zaman Ki” için demir attı.

* Dizinin Zeyrek’e ve çehresine olan katkılarından dolayı, Fatih Belediyesi, mekanı kullanıma açtı ve hiç bir destekten kaçınmadı.

* Hikayenin odak noktasındaki evin en küçük çocuğu Osman karakteri  200 çocuk oyuncu arasından ve 3 deneme çekiminin ardından bu role en uygun olarak Emir Berke Zincidi seçildi. Daha önce pekçok reklam filminde oynayan Emir 5.5 yaşında. İlk kez bir dizide yer alan küçük oyuncu sette, 2 oyuncu koçu ve bir  pedagog ile birlikte çalışıyor.

KANAL D İNTERNET