X
X

Küçük Osman'ın yerini tutamam

22.08.2012 Wednesday 13:37 (Güncellendi: 09.11.2020 - 11:23)

Öyle Bir Geçer Zaman Ki'nin yeni Osman'ını Gün Koper'den dinliyoruz...

Kanal D’nin izlenme rekorları kıran dizisi “Öyle Bir Geçer Zaman ki”de ikinci Osman dönemi başlıyor. Bir ekran fenomenine dönüşen ‘küçük Osman’, eylülde başlayacak yeni sezonda lise öğrencisi olarak karşımıza çıkacak. Osman’ın gençliğini ise usta oyuncular Macit Koper ile Berrin Koper’in oğulları Gün Koper canlandıracak.
 
* “Öyle Bir Geçer Zaman Ki” dizisinde Osman’ın gençliğini kimin canlandıracağı merak konusuydu. O isim, siz oldunuz. Bir süredir Şehir Tiyatroları’nda çalışıyordunuz, televizyona geçmek var mıydı aklınızda? 
- Hiç yoktu aslında. Şehir Tiyatroları’nda çalışıyorum, işimde mutluyum ve geleceğim orası diye düşünüyordum.   
 
* Anneniz de babanız da oyuncu. Sizin bu mesleği seçme nedeniniz, onlardan mı kaynaklanıyor acaba?
Setlerine gidiyor muydunuz? - Aslında annem ve babamın hiçbir setine gitmedim. Sadece bir kere annem “Baba Evi” dizisinde oynarken onun setine gitmiştim, o kadar. Daha sonra rol aldığım “Aşk ve Devrim” filminin setine kadar hiç set görmedim diyebilirim.   

* Çocukken ilginizi çekmiyor muydu setler? 
- Benim doğumum, babamın tiyatroya dönüşüne denk gelmiş. O yüzden ben setleri değil, tiyatro kulislerini biliyorum. Onu anlatabilirim, çünkü orada çok zamanım geçti. Tabii ki oyunculuğu seçmemde annemle babamın da çok etkisi vardır ama benim tiyatro uğraşım asıl lisede başladı. O dönem oynadığım bir oyunu annemle babam da izlemişti. Onlara “Benden oyuncu olur mu?” diye sordum, “Olur” dediler. “Olmaz” deselerdi olmayacaktım, onlara güvenim vardı.
 
* Anne-babanız “Öyle Bir Geçer Zaman ki”deki rolünüz için ne dediler? 
- Babam uzun bir aradan sonra geçen sene dizi yapmaya başladı. Benim bu sektöre girmemde de destekçi oldu. “Kimse seni bir yere bağlamıyor, denersin” dedi. Annem de zaten başından beri “Tabii yapacaksın” dedi, hep yanımdaydılar.

'OSMAN KARAKTERİ DOĞRU TERCİHTİ'
 
* Dizi setini sevdiniz mi peki? Alışabildiniz mi ortama?
- Bir adaptasyon süreci oluyor tabii. Sonuçta bu insanlar üç senedir birlikte çalışıyorlar, aile gibi olmuşlar artık. Ben de bu ailede çok sevilen, hatta ikon olmuş bir karakterin yerine geldim. 
 
* Küçük Osman’ın yerini tutabilir mi sizce liseli Osman?
- Benim küçük Osman’ın yerini tutmamı beklemek saçma. Aslında psikolojik olarak mantıklı bir beklenti ama benim bu beklentiyi karşılamak gibi bir misyonum yok. 
 
* Nedir sizin misyonunuz?
- Küçük Osman’ın duygusal haritasından çıkmadan onun büyüklüğünü yaratmak benim misyonum. 
 
* Osman büyüyünce nasıl biri olacak acaba, çok zıt bir karaktere mi bürünecek?
- Osman’ın nasıl bir genç olacağını ben de bilmiyorum, 4 Eylül’de göreceğiz. 
 
* Diziyi izliyor muydunuz?
- İzlememiştim. Sadece bir sahneyi izlemiştim.

Hangisini?
- Ali Kaptan kapıya geliyor, Osman’a “Oğlum kapıyı aç” diyor. Küçük Osman da kapının arkasında durmuş, açmıyor. Bir tek o sahneyi izlemiştim. 
 
* İşi kabul edince, bu küçük Osman neler yapmış diye bakmışsınızdır sanırım...
- Tabii, bu iş olunca izlemeye başladım ve izlediğim için mutsuz olmadım. Hatta “Evet, doğru bir karar verdim” hissi oluştu.

 * 
Küçük Osman neredeyse bir ekran fenomeni haline geldi. Siz Emir Berke Zincidi’nin oyunculuğunu nasıl buldunuz?
- Osman’ı magazinsel olarak biliyordum. Ama bu işte çalışırken haritam o olmak zorunda. O yüzden şimdi laboratuvarda inceliyormuş gibiyim. Oyunculuğu iyi gerçekten. 
 
* Saç şeklinizi Osman rolü için mi değiştirdiniz?
- Evet, aslında saçlarım çok uzundu. Berbere gitmeyi pek sevmiyorum, fobim var... 

Gülbahar Karakuş-HÜRRİYET