X
X

"Ünlü olmayı değil, başarılı olmayı hedefledim"

19.03.2012 Monday 13:33 (Güncellendi: 08.11.2016 - 16:15)

Yalan Dünya'nın Nurhayat'ı İzmirli Gupse Özay, şimdiden herkesin ilgi odağı...

İzmirlilerin yıllarca süren Bergama altın madeni davasından tanıdığı avukat Senih Özay'ın kızı Gupse'yi şimdilerde tüm Türkiye konuşuyor.

 
Üniversitedeyken "canımdan çok sevdiğim" dediği babası İzmirli ünlü avukat Senih Özay'ın belgeselini çeken, bir de ödül alan Gupse Özay, "Yalan Dünya" dizisinin ilk bölümünden itibaren en çok konuşulan karakterlerden biri haline geldi. Çok hızlı konuşan, erkeklerle ilgili her şeyi bildiğini zanneden ve en büyük hayali evlilik olan bu karakter için Özay, "Hayat arkadaşlığı güzel şey. Ama düğün dernek, gelinlik, ev dekorasyonu, yüzük derken, damat adayını es geçen arkadaşlarıma tanık oldum çok kez. Bazıları için gerçekten ömürü geçirmek bazıları için ise bir gecelik şova dönüşüyor. Ortada daha damat adayı bile yokken gelinliğini seçen arkadaşlarım var. Yani Nurhayat için gözlem yapmak çok kolaydı" diyor.
 
- Belki yalnış hatırlıyor olabilirim. Ancak babanız Senih Özay'ı konu eden kısa film çalışmanız ile ilgili bir bilgim var. Bu yolun başlangıcı mıydı?
Evet, babacığımın belgeselini yapmıştık Ege Üniversitesi İleteşim Fakültesi son sınıfta okurken. Arkadaşlarımla beraber. "Yaman Yaşamışım" idi ismi. Hatta Selçuk Üniversitesi'nden jüri özel ödülü aldık.
 
- Kamera önü kararı nasıl ortaya çıktı?
Aslında hedefim önce kamera arkasında pişip ardından senaryo ve yönetmenlikle devam etmekti. İlerde kimse bana rol vermezse ben kendime rol yazarım diye düşünüyordum. Fakat hep yazarlık anlamında hayran olduğum kişi Gülse Birsel'di ve çaktırmadan keşke onun projesinde yer alsam diyordum.
 
- İstanbul serüveni nasıl başladı?
Üniversiteyi bitirdikten sonra hemen abimin yanına İstanbul'a geldim. İzmir'de çok fazla şansım yoktu sektörel olarak. Zaten mezun olmadan önce de birçok yerde staj yapmıştım. Dergilerden televizyonlara kadar... Dizi setlerinde başladım ardından reklam yazarlığı yaptım. Çok yoruldum ama değdi. Emek vermeden olmuyor bu işler. İzmir'deki arkadaşlarıma duyurulur.
 
- İnsan kendisinde bir yetenek olduğunu hissediyor mu?
Ya da bir gün bir şeyler olacak dediniz mi?Evet evet kesinlikle çocukluğumdan beri herkesin taklidini yaparak güldürme eğilimim vardı. Dikkat çekmeyi seven bir çocuktum. İnsanları incelerdim hemen onların hareketlerini denerdim. Anaokuldan beri ben çok ünlüyüm diye geziyorum. Belki ünlü olmak değildi ama bir şekilde kitlelere kendimi tanıtacağımı biliyordum.
 
- Basamakları biraz hızlı tırmandığınızı düşünüyor musunuz? Yani şöhret hızlı mı geldi?
Basamakları hızlı tırmandığımı düşünmüyorum. O basamakları teker teker yorularak, çabalayarak çıktım. Altı yedi senedir İstanbul'dayım. Çok zor İstanbul'da iyi şeyler yapmak. Ayakta kalmak, güçlü durmak. Hele İzmirli'yseniz. O izmir'in huzurlu hali burada yok. Mücadele gerektiriyor. Ben ünlü olmak değil, başarılı olmayı hedefledim hep. Ve şu an başarılı bulunuyorsam ne mutlu bana.
 
- Oyunculukta sınırlarımız var mı? Yarın dramalarda da oynayabilirim, her türlü senaryoya açığım diyor musunuz?
Oyunculukta sınırım yok. Kendimden en iyi performansı çıkartabileceğimi düşündüğüm her role girerim. Sadece senaryoya ve yönetmene güvenmem gerekir. Öylesine oyunculuk yapmam. İnsan en iyi performansını en iyi hissettiği zaman gösteriyor bence. Komediyi seviyorum. Drama konusunda çekimserim açıkçası. Kendim yazarsam olabilir.
 
- Nurhayat evlenmek için can atıyor; Ya siz, evlilik hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hiçbir zaman evlilik takıntım olmadı. Hatta çocukluğumdan beri ben evlenmeyeceğim deyip dururum. Hayat arkadaşlığı güzel şey. Ama düğün dernek, gelinlik, ev dekorasyonu, yüzük derken, damat adayını es geçen arkadaşlarıma tanık oldum çok kez. Bazıları için gerçekten ömürü geçirmek bazıları için ise bir gecelik şova dönüşüyor.
 
- Dışarı çıktığınzda sokakta tepkiler nasıl?
Artık tanıyorlar. "Nurhayaaatt" diye sesleniyorlar. Ben de benimsedim. "Söyle canııımmm" diye cevap veriyorum. Selamlaşıyorum, öpüyorum, konuşuyorum. Çok güzel bir şey. Normalde de sosyal bir kişiydim şimdi sadece sayı fazlalaştı. Gülen gözlerle sevgiyle yanına yaklaşan kişilerle tanışıp konuşmak çok güzel bir duygu.
 
Adımın manası; canımın içi
- Gupse ne anlama geliyor? Eminim yüzlerce kez duymuşsunuzdur.. Ama usuldendir ben de sorayım...
Gupse, Çerkezce "canımın içi" demek.
 
- İzmir'deki bir projede rol almak ister misiniz? Ya da İzmir için aklınızdan bir şeyler geçiyor mu? Oyunculuk veya sektör adına...
Kesinlikle çok isterim. Zaten asla İzmir'den kopamam. Her zaman burnumda tütüyor. Memleketimi, insanlarını çok seviyorum. Eninde sonunda geri dönüş yapacağım ama ne zaman bilemem. Buna bir proje vesile olsa tadından yenmez.
 
Yeni Asır