X
X

Bizim Yenge'ye yeni bir kan geldi

19.12.2011 Pazartesi 15:25 (Güncellendi: 08.11.2016 - 16:15)

Mehpare Hanım yeni senaryoyu eleştirenleri uyarıyor.

‘Bizim Yenge’ dizisinde Mehpare Hanım karakterini canlandıran Ayşenil Şamlıoğlu, bir taraftan da İstanbul Şehir Tiyatroları’nın genel sanat yönetmenliğini yapıyor. Dizideki senarist değişikliğini değerlendiren Şamlıoğlu, senaryoyu eleştirenlere "Yeni bir kan geldi. Bu kan akışına zaman tanımak gerekir. Bu kadar peşin hükümlü olmayalım" diyor.
 
Set ve tiyatro arasında mekik dokuyorsunuz. Çok yoruluyorsunuzdur...
Set ve tiyatrodan sonra üçüncü durağım, yere düşmek üzereyken gittiğim evim. Bunun dışında yaşamsal aktivitesi olmayan birine dönüştüm. İzin günlerimde tiyatroda çalışıyorum. Her ikisini de haz duyarak yapıyorum. Tiyatro varoluşumu belirleyen yer. Oğlumdan sonraki en büyük aşkım. Ekranda olmayı da oyuncu Ayşenil seviyor.
 
Ekibinizde tiyatro kökenli oyuncular ağırlıkta. Bu daha mı avantajlı?
Evet. Bu da başka birlikteliğin doğmasına yol açıyor. Yarattığı enerji de ekrana geçiyor. Bir yönetmen gözüyle baktığımda, "Bu oyuncularla çalışmayı çok isterdim" diyorum.
 
Çekimleriniz nasıl geçiyor?
Bütün ekip çok uyumlu. Ekrana yansıyan sıcaklık, setin içinde var olan ısıdan kaynaklanıyor. Tabii bu Erol Avcı’nın başarısıdır. Bu işin parçası olmak beni onore ediyor.

Senaristiniz değişti ama senaryo yazımındaki sıkıntının devam ettiğine inanlar var...
Yeni kan geldi. Bu kan akışına zaman tanımak gerekir. Bu kadar peşin hükümlü olmayalım.

"Mehpare bizim kadınlarımızdan biri"
Dışardan biri olarak baktığınızda Mehpare Hanım ve ailesi için neler söylersiniz?
Kalabalık aile biraz ileri götürülmüş. Zaten komedi yapıyorsanız, olayı ileri taşımak zorundasınız. Mehpare Hanım, tipik, telaşlı dominant kadın. Bütün derdi, çocuklarını iyi yetiştirmek. Bazen lüzumsuz dominantlık gösteriyor. Gereksiz baskı unsuruna dönüşüveriyor evde.  Yalnız son bölümlerde o baskı biraz kırıldı, iyi de oldu.

Siz oğlunuza müdahale eder misiniz?
O yolunu kendi çizmekten yana. Benim oğlum olmak istemiyor, kendi olmak istiyor. Benim de saygım var. O da bizim meslekten, sinema yönetmenliği okudu. Daha küçükken herhangi bir konuya müdahale etmeye kalktığımda, "Lütfen korumacı annecilik yapmayalım!" gibi cevaplar veriyordu. Bugün de değişmedi.

Filiz’in Mehpare’yi evlendirme çabaları devam edecek mi?
Beceremedi. Bu da bizim kadınımızda çok görülen ve benim sevdiğim bir olgu. Kadın eşini kaybettiyse, hayatını çocuklarına vakfetmiştir. Yüreğinde tek yer çocuklarınındır. 

Sizce Mehpare nasıl bir anne?
Eğer kadın çalışmıyorsa, işi ev kadınlığı ve annelikse o zaman Mehpare, işini büyük titizlikle yapmaya çalışan bir kadın. Eğer iyi eğitim almış olsaydı, bir holdinge patron ya da milletvekili falan olurdu. O enerjiyle böyle ev kadını olunuyor. Verin böylelerine, orduyu yönetsinler.

"Kıvanç Tatlıtuğ incelikli bir oyuncu" 
Tiyatro, sinema ve dizi farklı oyunculuk biçimleri mi?
Evet. Birinde usta olan, diğerinde usta olmayabilir. Bazılarının ekran büyüsü vardır. Hele kendini geliştirme yolundaysa... Örneğin Kıvanç Tatlıtuğ... Ekran onu çok seviyor. Kuzey Güney’de incelikli oynadığını görüyorum. Ama sahnede o kadar vurucu olmayabilir.
 
Genç oyuncuların tiyatro yerine dizileri tercih etmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Diziler daha çok para sağlıyor. "Üç kuruşa o kadar yorgunluk ve yükü sırtlamak istemiyorum" demek herkesin hakkı.  Tiyatro yapmak zor. Büyük paralar da kazanmıyorsunuz. 
 
"Devlet tiyatroları kapatılmalı" yorumuna ne diyorsunuz?
Çok trajik. Bunun üzerine cümle kurmayı bile utanç addederim. 

Yeni sezon dolu dolu geçecek İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın yeni sezon oyunlarından bahsedebilir misiniz?
Bir Suriyeli yönetmenin yazıp yönettiği ‘Kargaşa’, kadın istismarı ve kadın olmanın zorluğu üzerine bir oyun. Tozları silkelenerek sahneye getirilen ‘Şark Dişçisi’, çok eski bir metin. Keyifli bir müzikale dönüştü. Seyirci haz duyarak izlemeye koşuyor. ‘Mutfak Söyleşilerinde Ufak Bir Hata’, geçen yıllardan bu sezona bıraktığım işlerden. ‘Sevgili Doktor’, Anton Çehov’un hikayelerinden, Neil Simon’un uyarlaması. Ve ‘Günlük Müstehcen Sırlar’... Provaları devam eden, ocakta perde açacak oyunlar da var.

Milliyet/Cadde