X
X

Bir festivalin ardından

22.04.2013 Monday 17:05 (Güncellendi: 07.09.2016 - 12:39)

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 32. İstanbul Film Festivali'nin ödülleri, festivalin son günü sahiplerini buldu.

Ceyda Düvenci ile Mert Fırat'ın sunduğu ödül töreninde; sahneye çıkan sanatçılar özellikle Beyoğlu Emek sineması üzerine yürütülen çalışmalara dikkat çektiler.. Hülya Koçyiğit, Nejat İşler ve Cem Yılmaz gibi ünlü isimler; gerek direkt- gerekse kinayeleriyle; Emek Sinemasının korunmasına destek verdiler.
 
Gecenin en önemli anı sayılabilecek takdimde; Altın Lale Uluslararası Yarışma Jüri Başkanı; "Gelibolu", "Ölü Ozanlar Derneği", "Yeşil Kart" ve "Truman Show" gibi filmlerin yönetmeni Peter Weir'e, Sinema Onur Ödülü verildi.
 
Uluslararası Yarışmanın Altın Lale Ödülü'ne ise, Lenny Abrahamson'un yönettiği “Ne Yaptın Richard” filmi layık görüldü… Jüri Özel Ödülü Bruno Dumont'un yönettiği "Camille Claudel 1915" filmine verildi… Ulusal Yarışma'da En İyi Film dalında Altın Lale Ödülü'ne, Onur Ünlü'nün yönettiği "Sen Aydınlatırsın Geceyi" filmi layık görüldü. Derviş Zaim'in yönettiği "Devir" adlı film de Ulusal Jüri Özel Ödülü aldı… En İyi Yönetmen dalında Altın Lale, "Hayatboyu" filminin yönetmeni Aslı Özge'ye giderken; En İyi Kadın Oyuncu Ödülü "Özür Dilerim" filmindeki rolüyle Sema Poyraz'a, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ise "Yozgat Blues" filmindeki rolüyle Ercan Kesal'a verildi.