X
X

CNN TÜRK şiddetli yağışın kalbinde… Orhan Şen’den üç bölge için kritik uyarı!

27 Haziran 2022

Prof. Dr. Orhan Şen, “Şuan bulduğumuz yerde geçen sene buradan yayın yapmıştık. Burada 40 tane ev yıkılmıştı. Yıkılan evlerin enkazın üzerinde duruyoruz. Bugün biraz sonra yağış başlayacak burada. Gece sabaha kadar Sinop civarında yağış oldu. Önemli yağışlar meydana geldi ama Sinop iki tarafı denize açık yarımada olduğu için orada problem olmadı. Bu tarafa doğru kaymaya başladı.

Gök gürüldemeye başladı. Öğleden sonra yağmur İnebolu ve Bartın’a doğru gidecek. En tehlikeli gün bugün. Akşama kadar Karadeniz sahilini vuracak. Üçe ayırırsak Ankara’nın kuzeyi, Çankırı Kırıkkale buralarda kuvvetli yağmur var. Bunun bir yukarısında Düzce, Bolu, Amasra’da çok kuvvetli yağmur var.  Burada ise aşırı yağmur var. Üç dereceye ayırırsak, en kritik nokta burası. Buradan Zonguldak’a kadar olan kıyı kesimi.

Ayancık’tan Zonguldak’a kadar olan kıyı kesimi çok aşırı yağış alacak. Saatte 10 kilogram yağış düşecek. Akşama kadar sekiz saat yağsa önemli bir yağıştır. Bu yağış dereleri taşıracak. O yüzden bu bölgedeki derelerde dik yamaçlardan akan dereler olduğu için aniden su yükselir. O nedenden dolayı dikkat etmek gerekir. Yağış başladığı zaman aniden geri gelecektir." ifadelerini kullandı.