X
X

Hedef eylülde toplumsal bağışıklık

21 Haziran 2021

Aşılama hız kazandı, Türkiye salgını yenme konusunda önemli mesafe kat etti. Şimdi amaç aşıya erişimi kolaylaştırmak ve toplumsal bağışıklığı yaz gelmeden oluşturmak.

Son dönemde hızlanan aşı çalışmalarının sonuçları Ankara'nın yakın takibinde. Edinilen bilgiye göre; kısıtlamaların kaldırılmasının ardından hem salgının seyri yaz boyunca izlenecek. Aşı takviminin istendiği şekilde devam etmesi halinde yaz sonunda vatandaşların en az yüzde 70'inin aşılanması ve toplumsal bağışıklığın oluşturulması hedefleniyor.

AŞILAMADA SONBAHAR GELMEDEN 18 YAŞ ÜSTÜ TAMAMLANACAK

Aşılamada hedef temmuzun ikinci yarısına gelindiğinde 18 yaş üstü herkesi en az 1 doz aşılamak. Bu konuda aşı ekipleri de önemli bir misyon yüklendi. Ekipler en düşük aşı grubuna göre tarama oluşturuyor. Bu kişileri özel olarak arayıp hem aşıyla ilgili soru işaretlerini gideriyor hem de randevu veriyor.

HATIRLATMA DOZLARI SINOVAC'LA BAŞLAYACAK

Üçüncü yani hatırlatma dozu için de çalışmalar Sağlık Bakanlığı'nca yürütülüyor. İlk grup kişiler için 3. doz aşılar temmuz ayında gündeme gelecek. Aşılama Sinovac'la başlayacak.

BÜYÜK AVM VE ECZANELERDE AŞIYA BAŞLANMASI GÜNDEMDE

Aşıya ulaşımı kolaylaştırma çalışmaları da sürüyor. Büyük alışveriş merkezlerine aşı merkezi kurmaya Gaziantep'te başlanmıştı. Şimdi bu uygulamanın genişletilmesi planlanıyor. Öte yandan eczanelerde aşı yapılabilmesi için de Sağlık Bakanlığı nezdinde girişimler yürütülüyor.