X
X

Korsan maç yayınları 10 dakika içinde kapatılabilecek

6 gün önce eklendi

İhaleyle satılan veya ücret karşılığı izlenen platformları yasadışı yollarla izleyenlere karşı düzenleme geliyor. Düzenleme ile özellikle canlı spor etkinliklerinde çevrimiçi korsan yayınlarla mücadele edilmesi amaçlanıyor.

TBMM Sanayi Komisyonu'nda görüşülen enerji paketinin içinde dikkat çekici bir düzenleme yer aldı. İhaleyle satılan ve ücret karşılığında izlenme olanağı verilen şifreli kanalların yüzde 88 oranında kaçak izlendiği ortaya çıktı. Ceza işlemlerinin uzaması nedeniyle sonuç alınamadığı belirlenince, hızla müdahale maddesi kondu. Türkiye Futbol Federasyonu'na verilecek yetkiyle, korsan yayınlar on dakikada kapatılacak.

Mevcut uygulamada da korsan yayınlar kapatılabiliyor. Ancak kapatma kararı Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilebildiği için iki ila üç gün sürebiliyor. Bu süreçte de korsan yayıncılar izleyicilerine başka bir link vererek tekrar seyirci toplayabiliyor. Yapılacak düzenlemeyle 10 dakika içinde kapatma kararı alınabilmesiyle seyircilerin artık korsan yayınları tercih etmemesi sağlanacak.

Korsan yayınlara bir yıldan beş yıla kadar ceza verme yetkisi de yine mahkemelerde olacak. Görüşmelerde, ihaleye katılan firmaların kayıplar nedeniyle tercihte tereddüt ettiği, bunu ortadan kaldırmak için de bu önlemlerin alınması gerektiğine vurgu yapıldı. Bu sayede ihale bedellerinin de yükseleceği belirtiliyor. Komisyonda kabul edilen maddenin ardından, teklifin gelecek haftalarda TBMM Genel Kurulu'nda yasalaşması bekleniyor.