X
X

Son dakika... Bakan Soylu, Artvin'deki son durumu açıkladı

27 Temmuz 2021

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklaması şu şekilde;

200 üzerinde personel arama kurtarma çalışmalarında devam ediyor. Arhavi'nin temizliği yüzde 95 oranında bitti. Hasarla ilgili görüşmeler yapılıyor. AFAD'ımız olsun Bakanlığımız olsun gerekse katkı koymaya çalışan kişiler olsun hep birlikte önemli bir noktaya geldiğimizi ifade etmek istiyoruz. 300'ün üzerinde işletme burada önemli ölçüde çalışamaz hale geldi. Su basınca sadece binalar su almıyor. Bizim görevimizi onları da ayağa kaldırabilmek. Burada çalışanlarda Ankara'dan Yozgat'tan nereden gelirse gelsin candan çalışıyorlar. Aynısı diğer yerlerde de söz konusu oldu. Gerekli tedbirler alınıyor. Değerlendirme yapıldı ve kapalı derelerin açılması da önemli kararlardan bir tanesidir. İnanıyorum ki bundan sonra alacağımız tedbirlerle de vatandaşlarımızın hasarlarını gidereceğiz. Tedbirlerimizi alacağız vatandaşlarımız da temkinli olacak.

Bir ara dere taştı onunla ilgili ekipler akan yerleri kestiler şimdi de evlerdeki tespitleri yapıp temizliği yapıyorlar.

Bir çoğunun ödemelerine başlandı. Eşya hasarlarının yüzde 60'ı karşılandı. Araç hasarlarını da karşılayacağız. Şu ana kadar toplam burada eşya iş yeri ve aynı zamanda araç toplam, 85 milyonluk bir hasar gerçekleşti.