X
X

Son Dakika Haber: Virüs denetimlerinde yeni dönem | Video

5 Ağustos 2020

Kovid-19 salgını ile mücadelede yeni döneme girildi. Pilot il olarak seçilen Kırıkkale'de çift kademeli denetimler başladı. Bütün denetimler tek bir merkezden, valilik bünyesinde oluşturulan il salgın denetim merkezinden koordine ediliyor.

Kırıkkale Vali Yardımcısı Ercan Arslantaş, "Birinci denetim türümüz öncü denetim. İkinci denetim türümüz ise uzman denetim ekibi. Öncü denetim ekiplerimiz faaliyetleri uyarı, ikaz ve ihlaleri kayıt alıntına almayla sınırlı" dedi.

Arslantaş, yeni uygulamada sadece cezalandırma değil ödüllendirmenin de olacağını söyledi. "İki denetimde eğer kurallara tam bir riayet tespit edilirse, o işyeri için güvenli bölge tanımlaması yapılıp artık o işyerinin kapısına ya da önüne 'Bu işyeri güvenli bölgedir. Bu işyerinde Kovid-19 tedbirlerine riayet edilmektedir.' şeklinde bir ödülendirme de yapılabilecektir" ifadelerini kullandı.

Yeni uygulamada işyerlerinin, toplu taşıma araçlarının yani denetlenen her yerin takibinin yapılabilmesi için bir de veri tabanı oluşturuldu. Kuralara uyulup uyulmadığı kayıt altına alınıyor. Kurallara uyuluyorsa güvenli alan logosu yapıştırılarak ödüllendirme sistemi uygulanıyor, uyulmuyorsa da cezai işlem uygulanıyor.