X
X

MURAT BALCI RADYO D’YE KONUK OLDU!

02.05.2024 Perşembe 15:32 (Güncellendi: 02.05.2024 - 15:32)

Oyuncu ve müzisyen Murat Balcı Radyo D’de Fatih Uslu’nun sorularını yanıtladı. Balcı, Anneler Günü’nde annesiyle, Orhan Gencebay’ın “Seni Buldum Ya” şarkısında düet yapacağını, Haziran’da ise oyuncu Müjde Uzman’la yeni bir düete imza atacağını duyurdu.

16 yıl önce Zerrin Özer’e vokal yaparak sahne hayatına başladığını söyleyen Balcı, “Sahneler, konserler oluyordu ama profesyonel olarak 2022 yılında ilk şarkım yayınlandı. Oyunculuk araya girince uzun yıllarım oyunculukla geçti. 2 sene önce şarkı yayınlama fırsatım oldu. İkisini bir arda yürütme düşüncem de var ama ilk önce şarkıcılığı oturtmak gerekiyor. Şarkılar hızlı tüketiliyor o yüzden çok şarkı çıkarmak gerekiyor. Acayip bir tüketim var illa düşürüyor çünkü iyiler arada kaynıyor. İyi şarkılar sonradan anlaşılıyor. Eskiden şarkı çıkarınca hemen reaksiyon beklerdik, şimdi birikim yapıyoruz ileride değerlenirse diye…” açıklamalarında bulundu.

Beraber çalıştığı yol arkadaşlarından bahseden Balcı,Emel Yalçın… O benim uğurum. Albümde, şarkılarda en çok Elber’le çalışıyorum. Ozan Çolakoğlu’nu öğrencisi ve çok başarılı. Bazı şarkılar benim bazılarını da arkadaşlarımdan alıyorum. İlk iki şarkı benimdi, Pare Pare ve Ahde Vefasız Tekir’indi. Ben Tekir’in fanı oldum. Instagram’dan ulaştım, şarkı almak istedim ondan. Bir araya geldik çok iyi anlaştık” dedi.

Yeni projeleri hakkında da bilgi veren Balcı,Orhan Gencebay coverı annem ile birlikte çıkacak Anneler Günü’nde. Benim bütün müzik yolculuğum annemden kaynaklanıyor. Profesyonel bir şarkıcı değil ama hep içinde kalmış. Bebekken, ninni söylerken bile yönlendiriyor. Orhan Gencebay’ın Seni Buldum Ya şarkısını düet yapacağız, annemle özel şarkımız. Haziran’da başka bir sürprizim var. Müjde Uzman ile düet yapacağız, ilk kez şarkı söyleyecek. Bu yaz üç dört şarkı duyacağız sanırım” diye konuştu.

2004 yılında Türkiye’nin Yıldızları yarışmasıyla oyunculuk sürecinin başladığını aktaran Balcı, “2006 yılında da dizi ile oyunculuk devam etti. Şu an proje yok ama özledim. Konserler olduğunda ulusal kanalda dizi çekmek çok zor, o yüzden ara verdim. Belki dijital platformlarda olabilir” dedi.

İREM DERİCİ BENİ GAZA GETİRDİ

2022 yılında Sal Gitsin şarkısı ile müzik dünyasına giren Balcı o dönemi şöyle anlattı:Pandeminin hemen ardındandı ve pandemi beni çok gaza getirmişti. Club House vardı o dönemde Serdar Ortaç, İrem Derici, Derya Uluğ falan odada sohbet ediyorduk. Hep yapmak istiyordum ama vazgeçmiştim ama İrem beni gaza getirdi. Şarkımda vokal yaptı, klipte oynadı. İrem’in çok büyük hakkı var. İkinci şarkı Yorma’da da vokal yaptı, oynadı. İki şarkının da sözleri ve bestesi bana ait. Üçüncü şarkım Yıldız Tilbe coverı Su Olsam Sensiz Akmam’dı.”

Balcı, coverladığı Sezen Aksu’nun Gel Günaha Girelim şarkısı hakkında ise şöyle konuştu: “Sezen Aksu’nun okunmamış, cover yapılmamış şarkısını bulmak çok zor ama bu şarkı benim için çok özel, çıktığından beri çok severdim. Değişik bir tarzda yapalım dedik. Hareketli bir şarkıydı ama acıklı, dramatik sözleri vardı içinde. Biraz daha farklı bir yorum getirip deneyelim dedik ve sevildi galiba. Klip Afrika’da iki günde çekildi. Bu şarkıda okuma tekniğini de farklı yaptık, sound farklı ve bunu çok sevdi dinleyici. Çok içime sinen bir iş oldu. Aranjesinde Nurettin Çolak’ın imzası var. Heyecanla yaptık o heyecan da devam ediyor.”

Bir klip için ilk defa yönetmen koltuğuna oturduğundan bahseden Balcı,Ecem Gündoğdu ile çalışıyoruz genellikle ama Afrika’da ben çekmeliydim. İyi bir görüntü yönetmeni, malzeme ve fikir olunca çekiliyor. Çektiklerimizi Ecem’e izletip yayınladım” ifadelerini kullandı.

Yeni şarkısının Haziran’da çıkacağını anlatan Balcı,Ateş arkadaşımızın Teslim Ol adlı şarkısı. Hareketli, baştan çıkarıcı çok keyifli bir şarkı. Müjde Uzman klipte dans edecek onun için dersler alıyor. Bu şarkıdan sonra yazın üç dört şarkı daha çıkacak. Albüm biraz daha ileride oldum demek için yapılmalı çünkü büyük risk. Aklımda bir şeyler var ama daha sonra. Bu yıl minimum altı şarkı çıkacak” dedi.

Balcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Şarkılar beğenilsin ve dinlenilsin diye yapılıyor ama bazı şarkılara aşık oluyorum ve yapmak istiyorum. Bunu dengeliyorum hep şarkıya aşık oldum diye yapmıyorum. Beğenilip, sevilmek, alkış almak istediğim için de yapıyorum. Sahnede olmayı çok seviyorum. Stüdyo şarkıcılığı bana uygun değil. O alkışı sahnede hissetmek çok ayrı.”

Yurt dışı konserleri hakkında bilgi veren Balcı,Almanya, Hollanda’da konser çok oluyor. Türkiye’de büyük mekânlar oluyor ama yurt dışında değişiklik oluyor. Bazen kafe gibi bir yerde de olabiliyor ama keyifle dinlenildiğimi bileyim yeter” dedi.