X
X

Neden Yoksulluk?

26.11.2012 Pazartesi 10:45 (Güncellendi: 07.09.2016 - 09:50)

Sorusu Dünya ile aynı anda CNN TÜRK'te!

CNN TÜRK, 25 Kasım Pazar günü 70’ten fazla ülke ile aynı anda ekrana getireceği “Why Poverty?-Neden Yoksulluk?” belgesel dizisi ile dünyanın çeşitli köşelerinden örnekler ve portrelerle yoksulluğun çeşitli yönlerini anlatacak, tartışacak.
 
70’ten fazla ülkede aynı anda yayınlanmaya başlayacak olan belgesel dizisinin, Türkiye'de resmi yayıncısı CNN TÜRK ve cnnturk.com olacak. Belgeselle ilgili bilgilere, videolara ve belgesellerin tekrarlarına www.cnnturk.com/nedenyoksulluk sayfasından ulaşabilir, Twitter’daki tartışmalara da #nedenyoksulluk etiketiyle katılabilirsiniz.
 
Global bir televizyon ve medya etkinliği "Why Poverty?-Neden Yoksulluk?", 25 Kasım Pazar günü saat 20.55’te başlayarak, 2 ay boyunca Cumartesi günleri CNN TÜRK'te yayınlanacak. 21. yüzyılda neden hala 1 milyar insanın yoksul olduğu irdelenecek. Basit hayırseverlik çabalarının yoksulluğa kalıcı çözüm getirmeyeceği ve yoksulluktan çıkış için eğitime yatırımın önemi, doğru eğitim politikaları belgeseller dizisinin en önemli aksını oluşturuyor.
 
Dünya çapında hayata geçirilen bir proje olan "Why Poverty?-Neden Yoksulluk?"; Brian Hill, Ben Lewis, Alex Gibney, Hugo Berkeley ve Osvalde Lewat, Bosse Lindquist, Weijun Chen, Mona Eldaief ve Jehane Noujaim, Christoffer Guldbrandsen gibi ödüllü yönetmenler tarafından gerçekleştirilen 8 uzun metrajlı belgeseli ve genç yönetmenlerin 10 kısa filmini izleyicilerle buluşturacak.
 
Projenin global çapta, 500 milyondan fazla insana hedeflendi.
 
CNN TÜRK Haber Merkezi bu proje kapsamında, haber dizileri ve tartışma programlarıyla Türkiye’deki yoksulluğu ve yoksulluğu yenmek için yapılan çalışmaları ekrana taşıyacak ve yoksullukla ilgili farkındalık yaratmak için yayınlar yapacak.
 
CNN TÜRK’te ekrana gelecek 8 belgeselin kısa içerikleri: 
 

 
PARAYI BASTIRIN/Give Us The Money
Dünya nasıl değişir?
“Neden Yoksulluk?” projesi kapsamında, 25 Kasım Pazar günü saat 20.55’te, CNN TÜRK’te ekrana taşınacak ilk belgesel Parayı Bastırın olacak.
 
Live Aid’den Make Poverty History etkinliklerine kadar birçok ünlü, yoksulluğa karşı eylem yaptı. Bob Geldolf ve Bono yoksulların avukatlığını yapan en öne çıkan ünlüler. Bob Geldolf ve Bono konserleri ve kampanyaları gerçekten işe yaradı mı? Geldolf, Bono ve Bill Gates etkili lobi yapma ve politikacıların ünlü ve popüler olma isteklerinin nasıl bu amaç için kullanılabileceğini içtenlikle anlatıyorlar.
 
Yönetmen Hakkında
İsveçli bir radyo ve Tv yapımcı olan, Give Us The Money’nin yönetmeni Bosse Lindquist’in, “The Genius and The Boys” adlı filmi 2009 yılında IDFA’ya seçildi. 
 

 
PARK CADDESİ 740: PARA, GÜÇ VE AMERİKAN RÜYASI/Park Avenue: Money, Power and the American Dream 
Eşitsizliğin ne kadarı fazla?
New York’taki Park Caddesi 740 numara Amerika’nın en zenginlerinden bazılarının evi. Harlem nehrinin karşı tarafının 10 dakika kuzeyinde ise Güney Bronx’ta yer alan bir diğer Park Caddesi var. Burada ise nüfusun yarısından fazlasının yemek yardımına ihtiyacı var ve çocukların öldürülme olasılığı Park Caddesi’nin zengin tarafında yaşayanlara oranla 20 kat daha fazla. Geçtiğimiz 30 yılda Amerika’da gelir dağılımındaki adaletsizlik büyük bir hızla arttı. Artık Amerikan rüyası sadece başkentte politikacılara lobi yapacak kadar parası olanlar için var.
 
Yönetmen hakkında
Alex Gibney, Oscar, Emmy ve Grammy ödülleri kazanmış bir yönetmen ve yapımcıdır. 2008 yılında “Taxi to the dark side” filmiyle En İyi Belgesel Oscarı’nı kazanmıştır. “Enron: The Smartest Guys in The Room” adlı filmiyle de 2006 yılında Oscar’a aday gösterilmiştir. 
 

 
HER ŞEYİN BAŞI EĞİTİM!/Education, Education
Eğitim size ne sağlar?
Antik çağlarda Çin’de yoksulluktan kurtulmanın tek yolu eğitimdi. Bugünlerde ise en iyi yolu. Çin’deki ekonomik patlama ve çok çalışmanın yüceltilmesi, eğitimin yoksulluktan kurtulmakla aynı anlama geldiği beklentisini oluşturdu.  Ancak bugünlerde Çin’deki yüksek öğrenim sistemi sadece bazılarına iş sağlarken büyük bir çoğunluk ise işsizlik ve umutsuzlukla karşı karşıya.
 
Yönetmen hakkında
Weijun Chen Çin’in Wuhan şehrinde yaşayan bir belgesel yapımcısı. 2003 yılında “To live is beter than to die” filmi ile Peabody and Grierson ödülünü kazandı. “Please Vote For Me” adlı filmi ise birçok ödül kazandı ve 2008 yılında Uluslararası Emmy ödüllerinde En İyi Belgesel kategorisinde aday gösterildi. 
 

 
ZAVALLI BİZ: YOKSULLUĞUN ÇİZGİ HİKAYESİ/Poor Us: An Animated History Of Poverty
Yoksulluğun ne olduğunu biliyor muyuz?
Yoksulluk her zaman bizim aramızdaydı, ama onlara davranış şekli değişti.  Ben Lewis’in filmi, Cilalı Taş devrinde başlıyor ve bizi yoksulluğun değişen dünyasına götürüyor. Uyuyun ve rüya görün, çağlar boyunca yoksullaşın, uyandığınızda yoksullukla ilgili ne söyleyebilirsiniz? Hala birçok yoksul insan var, ama bu yeni yoksulluk daha çok gelir dağılımındaki dengesizlikten kaynaklanıyor.
 
Yönetmen hakkında
Ben Lewis ödüller kazanmış bir belgesel yapımcısı, yazar ve eleştirmen.  “The King of Communism: The Pomp & Pageantry of Nicolae Ceausescu”  adlı filmi 2002 yılında Griersan ödülü kazanmıştır.
 

 
AFRİKA’YI SOYMAK/Stealing  Africa
Ne kadar kar yeterli?
Rüschlikon; İsviçre’de çok düşük vergi oranı olan ve çok sayıda zenginin yaşadığı bir köy. Ancak kullanabileceğinden daha fazla vergi geliri var. Bu gelirin büyük kısmı Glencore adlı şirketin sahibi Ivan Glassenberg’den geliyor. Glassenberg’in Zambiya’daki madenleri, Zambiyalılar için bir vergi geliri yaratmıyor. Zambiya dünyada bakır rezervlerine sahip olan ülkeler arasında üçüncü. Ancak nüfusunun %60’ı günde 1 dolardan az kazanıyor ve %80’i de işsiz. Bu film çokuluslu şirketlerin Afrika’da uyguladıkları vergi sistemini resmi belgelere dayanarak anlatıyor.
 
Yönetmen hakkında
Christoffer Guldbrandsen, Danimarka’da yaşayan ve tartışmalı filmleriyle tanınan bir yönetmen. 2003’te Danimarka Gazeteciler Birliği tarafından verilen Cavling Ödülü’ne aday gösterilen “Fogh Behind the Facade” ve “The President” yönetmenin filmlerinden bazıları.
 

 
TOPRAĞA HÜCUM/Land Rush
Dünyayı nasıl beslersiniz?
Mali nüfusunun %75’i çiftçi, ancak zengin ve toprak konusunda sıkıntısı olan Çin ve Suudi Arabistan gibi ülkeler Mali topraklarını kiralayarak büyük alanları gelişmiş çiftliklere dönüştürüyorlar. Malili köylüler yiyecek sıkıntılarını çözebilecekler ve fakirlikten kendi imkanlarıyla çıkabilecekler mi? Birçok Malili köylü bu durumdan rahatsız, bu durumu emperyalizmin bir başka manifestosu olarak görüyorlar. Mali’de gerçekleşen askeri darbe, şimdilik büyük sermayeyi korkutmuş gözüküyor.
 
Yönetmenler hakkında
Hugo Berkeley, “The Market Maker” ve 2003 yılında Tribeca Film Festivali’nde belgesel ödülü kazanan “A normal Life” adlı filmlerin yönetmenidir. Osvalde Lewat ise, “Beyond The Pains” ve “A love during the war” adlı filmlerin yönetmeni.
 

 
GÜNEŞ ANNELERİ/Solar Mamas
Yoksulluktan kurtulmakta kadınlar erkeklere göre daha mı başarılı?
Rafea, bedevi bir kocanın ikinci karısı. Rafea, Hindistan’daki Barefoot Koleji’ne kendi topluluklarında enerji üretmek ve iş yaratmak amacıyla seçilen orta yaşlı fakir kadınlardan biri. Okulun 6 aylık eğitim programı bütün dünyadan kadınları bir araya getirerek, elektrik devreleri ve lehim gibi bilgiler öğretiyor. Film,  Rafea’nın kendisini ve ailesini yoksulluktan kurtarmak için sarfettiği kahramanca çabalarını anlatıyor.
 
Yönetmenler hakkında
Mona Eldaief, “A Wedding in Ramallah”, “Her name is Zelda” ve “Control Room” belgesellerinin yönetmeni.Jehane Noujaim, “Startup.com” ve “Control Room” filmlerinin yönetmeni. “Egypt: We are Watching you” adlı filmi Why Demokrasi Serisi’nin bir parçasıydı. 
 
.jpg
 
DÜNYA’YA HOŞ GELDİN/Welcome To The World
Yoksul doğmak mı, Yoksul ölmek mi, Hangisi daha kötü?
Dünyada her yıl 130 milyon bebek doğuyor ve hiç biri nerde doğup nasıl yaşayacağını seçme şansına sahip değil. Kamboçya’da doğarsanız çok büyük ihtimalle ailenizin günlük geliri 1 doların altında olacak. Siera Lione’de bir yaşını tamamlayan çocuk sayısı dünya ortalamasının yarısı.Brian Hill, dünya çapında bir yolculuğa çıkarak en yeni jenerasyonu karşılıyor. Amerika’da Starr Ailesi’nin en yeni üyesi sokaklarda yaşayan 1.6 milyon evsizden biri de olabilir.
 
Yönetmen hakkında
Brian  Hill; BBC, Channel 4 ve Itv için 60’tan fazla film yapmıştır. Filmleri,  British Academy of Film and Television  ve Royal Television Society’den ödüller almıştır.