X
X

Park Caddesi 740: Para, Güç ve Amerikan Rüyası

01.12.2012 Cumartesi 14:31 (Güncellendi: 07.09.2016 - 09:50)

Neden Yoksulluk belgesel dizisinin 2. bölümü CNN TÜRK'te.

CNN TÜRK’ün 70’ten fazla ülke ile aynı anda ekrana getirmeye başladığı “Why Poverty?-Neden Yoksulluk?” belgesel dizisi “Park Caddesi 740: Para, Güç ve Amerikan Rüyası” adlı 2. bölümüyle 1 Aralık Cumartesi günü saat 20.55’te ekrana taşınıyor.
 
.jpg
PARK CADDESİ 740: PARA, GÜÇ VE AMERİKAN RÜYASI/Park Avenue: Money, Power and the American Dream

 
Eşitsizliğin ne kadarı kabul edilebilir?New York’taki Park Caddesi 740 numara Amerika’nın en zenginlerinden bazılarının evi. Harlem nehrinin karşı tarafının 10 dakika kuzeyinde ise Güney Bronx’ta yer alan bir diğer Park Caddesi var. Burada ise nüfusun yarısından fazlasının yemek yardımına ihtiyacı var ve çocukların öldürülme olasılığı Park Caddesi’nin zengin tarafında yaşayanlara oranla 20 kat daha fazla. Geçtiğimiz 30 yılda Amerika’da gelir dağılımındaki adaletsizlik büyük bir hızla arttı. Artık Amerikan rüyası sadece başkentte politikacılara lobi yapacak kadar parası olanlar için var.
 
Yönetmen hakkında
Alex Gibney, Oscar, Emmy ve Grammy ödülleri kazanmış bir yönetmen ve yapımcıdır. 2008 yılında “Taxi to the dark side” filmiyle En İyi Belgesel Oscarı’nı kazanmıştır. “Enron: The Smartest Guys in The Room” adlı filmiyle de 2006 yılında Oscar’a aday gösterilmiştir.
 
Global bir televizyon ve medya etkinliği "Why Poverty?-Neden Yoksulluk?", 25 Kasım Pazar günü ilk bölümüyle CNN TÜRK’te ekrana geldi. 2 ay boyunca Cumartesi günleri 20.50’de CNN TÜRK'te ekrana taşınmaya devam edecek. 21. yüzyılda neden hala 1 milyar insanın yoksul olduğu irdelenecek. Basit hayırseverlik çabalarının yoksulluğa kalıcı çözüm getirmeyeceği ve yoksulluktan çıkış için eğitime yatırımın önemi, doğru eğitim politikaları belgeseller dizisinin en önemli aksını oluşturuyor.
 
CNN TÜRK Haber Merkezi bu proje kapsamında, haber dizileri ve tartışma programlarıyla Türkiye’deki yoksulluğu ve yoksulluğu yenmek için yapılan çalışmaları ekrana taşıyacak ve yoksullukla ilgili farkındalık yaratmak için yayınlar yapacak.
 
70’ten fazla ülkede aynı anda yayınlanmaya başlayan belgesel dizisinin, Türkiye'de resmi yayıncısı CNN TÜRK ve cnnturk.com. Belgeselle ilgili bilgilere, videolara ve belgesellerin tekrarlarına www.cnnturk.com/nedenyoksulluk sayfasından ulaşabilir, Twitter’daki tartışmalara da #nedenyoksulluk etiketiyle katılabilirsiniz.