X
X

Sultan başlıyor

26.05.2012 Cumartesi 19:31 (Güncellendi: 08.11.2016 - 16:15)

Şahin Irmak, Sultan ve Şeyhmus'un hikayesinden tüyolar verdi.

Kanal D’nin merakla beklenen dizisi “Sultan” pazartesi günü ilk bölümüyle ekranda...

Çekimler nedeniyle haftalardır Diyarbakır’da bulunan Şahin Irmak’a dizi setinde yaşananları ve bu iddialı projenin detayları, Kelebek sordu.

Kendirler’in oğlu Şeyhmus, Sultan’a abayı nerede yakıyor?
- Aileleri, Sultan ve Şeyhmus’u Diyarbakır’da bulunan Sultan Şeyhmus Hazretleri’nin türbesinden adıyor. Çocukluk aşkları yani. Şeyhmus arandığı için Fransa’ya kaçana kadar herkesin bildiği, kimsenin önünde duramadığı bir aşk yaşıyorlar Diyarbakır’da.

Diyarbakır aşkı nasıl besliyor, hikayede nasıl bir karakter üstleniyor?
- Diyarbakır’da aşk yaşamadığım için bilmiyorum (gülüyor). Fakat, Cahit Sıtkı Tarancı, Ahmed Arif gibi birçok şair yetişmiş bu topraklarda. Anlatılan hikayelerden de yola çıkarak diyebilirim ki, kentin kendine özel bir aşk biçimi olduğu kesin.

Bir nedenden ötürü yeni evlenmişken Fransa’ya kaçıyor Şeyhmus. 15 yılı sizce nasıl geçmiştir?
- Tüm hayatını, sevdiklerini, inandıklarını geride bırakıp yurdunu terk etmek zorunda bırakılmak zaten yeterince trajik bir durum. Şeyhmus’un bir başka trajedisi de tam aşık olduğu kadınla evlenmişken gitmek zorunda kalmak... Alıştığımız şehirden bir başka şehre kısa bir süreliğine de olsa ayrılmak bile zor geliyorken bazen, bütün bir hayatı geride bırakıp yabancısı olduğun, dilini bilmediğin, insanını tanımadığın bir başka ülkeye gitmek! Şeyhmus hiç huzurlu değildir Fransa’da, nasıl olsun ki! Bazı iç hesaplaşmalarla, vicdan muhasebeleriyle, özlemle geçen 15 yıl olmuştur Şeyhmus için. Bir de Fransa’nın yazdığı bir hikaye vardır Şeyhmus’a, adı François...

ŞEYHMUS HESAPLAŞMA İÇİN GERİ DÖNÜYOR
15 yıl sonra ne oluyor da Şeyhmus geri dönüyor?
- Fransa’da evlendiği kadın ölünce alıyor bu kararı Şeyhmus... “Acı her yerde acı... Fransa’da da, Diyarbakır’da da” deyip geçmişiyle, ardında bıraktıklarıyla hesaplaşmak için dönüyor.

Peki neden eve dönüyor da Sultan’a dönmüyor?
- Yıllar önce bir mektup yazmış Sultan’a, “Beni bekleme, kendine yeni bir hayat kur” demiş! O yüzden Sultan’ın 15 yıl boyunca bıraktığı gibi oturup kendisini beklemiş olacağını ummuyor. O da evlenip çoluk çocuğa karışmıştır diye düşünüyor. Sultan’ın beklemesi sürpriz oluyor Şeyhmus için...

Ne zaman Sultan için kalbini ortaya koyuyor şeyhmus?
- Sultan’ın 15 yıl boyunca sabırla ve umutla beklemesi çok etkiliyor Şeyhmus’u. Bir özür bekliyor Sultan ondan... Sadece bir özür. Fakat dilemiyor Şeyhmus. Çünkü 15 yıl boyunca sabırla, aşkla kendini bekleyen kadını bir özürle geçiştirmek istemiyor. Dürüst olmak derdinde, özellikle de Sultan’a karşı! Ama derdini anlatmak hiç de kolay değil tabii ki Şeyhmus için. Sultan’ın, onun geldiği gece bütün kararlılığıyla evi terk etmesi, bütün bu karmaşanın karşısında dimdik ayakta durması, Şeyhmus’u hem çok utandırıyor hem de etkiliyor. Aslında 15 yıl sonra yeniden keşfetmeye başlıyor Sultan’ı, karşısında dimdik duran bu kadına yeniden aşık oluyor yani...

HALKIN HEYECANI BİZİ DİRİ TUTUYOR
Kaç aydır Diyarbakır’dasınız? Çekimler nasıl gidiyor, oyuncularla diyaloğunuz nasıl?
- Altı aydır Diyarbakır’dayım... Burada dizi çekmek, İstanbul’da dizi çekmekten çok farklı! Bir sürü ilki var bu işin.

Ne gibi?
- Mesela “Sultan”, Diyarbakır’da çekilen ilk dizi... Halkın taze bir heyecanı var işe karşı. En az bizim kadar heyecanlı onlar da... Her şeyin en iyisi olsun diye ellerinden geleni yapıyor Diyarbakırlı yurttaşlarımız. Onların heyecanı bizi de diri tutuyor haliyle.

ŞEHİR DIŞINDA DİZİ ÇEKİNCE ÖZEL HAYAT ASKIYA ALINIYOR
Sosyal hayatınız ne durumda? Haftanın kaç günü Diyarbakır’da, kaç günü İstanbul’da kalıyorsunuz?
- Şehir dışında dizi çektiğiniz zaman özel hayatınızı askıya almak zorunda kalıyorsunuz. Bu meslek böyle, hiçbir zaman bir düzeniniz olamıyor. Biraz da bu yüzden seviyorum bu işi, sürekli bir adrenalin var insanı ayakta tutan. ıstanbul’a çok az gidebiliyorum çekimlerin yoğunluğundan dolayı. Gittiğimde de bütün zamanımı arkadaşlarımla geçiriyorum.