X
X

Sultan yakında Kanal D'de başlıyor

15.05.2012 Salı 18:01 (Güncellendi: 08.11.2016 - 16:15)

Yeni bir hayat… Kadın başına… “Sultan” yakında Kanal D’de başlıyor!

Kanal D’de yakında, “Sultan” adlı yepyeni, harika bir dizi daha başlıyor. Başrollerinde Nurgül Yeşilçay, Şahin Irmak, Settar Tanrıöğen ve Nur Sürer gibi birbirinden güçlü isimlerin yer aldığı dizinin çekimleri Diyarbakır’da yapılıyor.
 
Yapımını İstanbul Mass Media’nın, yapımcılığını Cengiz Keten’in üstlendiği, yönetmenliğini Azime Kanal ve Şengül Halat’ın yaptıkları “Sultan”ın senaryosunu ise Yıldız Bayazıt ve Seray Şahiner kaleme alıyor. Nurgül Yeşilçay’ın “Sultan” karakterini canlandırdığı dizi, sürükleyici hikayesi, güçlü oyuncu kadrosu ve görsel zenginliğiyle, ilk bölümden itibaren milyonların yeni ekran gözdesi olmaya aday.
 
İşte “Sultan”ın oyuncu kadrosuGüçlü oyuncu kadrosuyla dikkatleri çeken “Sultan”da ; Nurgül Yeşilçay, Şahin Irmak, Settar Tanrıöğen, Nur Sürer, Seray Gözler, Orhan Güner, Esra Kızıldoğan, Merve Altınkaya, Hande Dane, Orhan Şimşek, Kadir Özdal ,Burak Deniz, Haluk Cömert , Ebru Ojen Şahin,İbrahim İris, Hakan Karsak,Nazmi Kırık, Ferhat Yılmaz, Meriç Aral, Hüseyin Karataş ve Burak Temiz rol alıyor.
 
Dizinin konusu ise şöyle;Sultan, yıllar önce yaşanan büyük bir aşktan ‘geriye kalan’ üzerine şekillenir... Üç kuşaktır aynı coğrafyada yaşayan iki ailenin hayatı üzerinden öncelikle yaralı bir aşkı, beraberinde acıyı, sevinci, hayatın bütün duygu ve durumlarını, Diyarbakır’ın çok kültürlü dokusunu zemin alarak anlatan sıcak bir insan hikayesi. İsimleri aynı türbeden adanan ‘Şeyhmus ile Sultan’ın’ büyük aşkı; birinin gitmesiyle diğeri için sonsuz, muallak bir beklemeye, dönüşür.Bu şehirde yaşayan ‘ezeli rakip’ iki aileden birinin, Kendir’lerin oğlu Şeyhmus; 90’lı yıllarda siyasi nedenlerle Fransa’ya gitmek zorunda kalır. Bu zorunlu gidişte, geride bıraktıklarıyla ‘irtibatı kopartmış’, yaşanamamış aşkı, Kendir’lerin evinde kalan ‘gelini Sultan’a’ rağmen bir başka kadınla ‘benim Diyarbekir’im’ diyerek, kendisine yeni bir hayat kurduğunu sanmıştır. 15 yıl sonra, içinde kaybolduğunu sandığı hayat; Fransız karısının ölümü ile eksikli, kusurlu bir hal alınca, geçmiş bütün ağırlığı ile geri gelir, hesap sorar. Gün; hesaplaşma günüdür. Yıllar sonra, yanında ‘başka’ bir hayat yaşadığının sanal olmadığına dair tek delili, oğlu François ile Diyarbakır’a geri döner. Diğer ailenin, Ayvazoğulları’nın kızı Sultan; evlendiği gün bir ihbar sonucu nikah masasından götürülen, 18 yaşın bütün masumiyetiyle aşık olduğu, uzun yıllar boyunca gelin olduğu evde beklediği adamı, Şeyhmus’u o gün kaybeder. Sultan, Şeyhmus’un dünyasının bir parçasıdır, Şeyhmus ise Sultan’ın bütün dünyası. Evliyalardan geçilmeyen bu şehirde Sultan bir kez bile kendisi için çocuk dileyememiştir. Belki bu yüzden bir gün Şeyhmus ‘eve’ dönünce ama ‘ona’ dönmeyince; çıkar gider evden. İlk durağı, yıllardır kini taze diye ses etmeden kendisini affetmesini beklediği babasının evidir. Ancak babasının kapısı ona kapalıdır. Artık iki ailede de kendine yer olmadığını düşünen Sultan kendi hikayesini çizmek, hayatını kurmak ve ilk kez kendi ayakları üzerinde durmak için yola çıkar. Ama “Kadın başına” bir hayat kurmak öyle kolay değildir, ev diye bildiği bütün kapılar yüzüne  kapanınca, Sultan’ın yolu, o gün tanıştığı ve kaderine ortak olacağını bilmeden bir otele yolladığı Pınar’la kesişir. Sığındıkları otelde hayatta kalabilmenin yollarını birlikte ararlar. Sultan en iyi bildiği işi yapmaya, kahvaltıcı dükkanı açmaya karar verir. Mücadele böyle başlar...
 
O şehirle uzaktan yakından bir bağı bulunmayan, kendi kişisel sürecinde yalpalarken rüzgarın savurması suretiyle yolu oraya düşen Pınar, hikayenin Sultan için başladığı gün, oradadır.Faik, Şeyhmus’un geçmiş hikayesinde istemeden zarar verdiği, 15 yıl boyunca hayatını bu zarara rağmen kurarken, Şeyhmus’a bilenen bir adamdır. Fırsatını bulduğu an Şeyhmus’un hikayesine dahil olur. Dicle Üniversitesinde de görevi olan bir  avukattır. İntikam peşinde koşarken kendisini Sultan’ın masumiyetine aşık olmuş bulur. Asıl tiradını Sultan’ın hayatında savuracak, ona ikinci bir şans olmayı deneyecektir. Faik için hikaye, Sultan’ın geçmişle bağlarını koparmaya karar verdiği gün başlar. Kökleri eskilere dayalı, yaşadıkları ayrı serüvenlerin sonunda ‘şehrin en meşhur iki rakip kahvaltıcısı’olan iki ailenin; Kendir ve Ayvazoğulları’nın diğer fertleri için de o gün yeni yol ayrımlarına neden olur.
 
Yapım : İstanbul Mass Media
Yapımcı : Cengiz Keten
Yönetmen : Azime Kanal, Şengül Halat
Senaryo   : Y.Bilgin Bayazıt, Seray Şahiner
Oyuncular : Nurgül Yeşilçay (Sultan), Şahin Irmak (Şeyhmus),Settar Tanrıöğen (Aziz), Nur Sürer (Ayşe), Seray Gözler (Karaca), Orhan Güner (Zülküf), Esra Kızıldoğan (Hatice), Merve Altınkaya (Pınar), Hande Dane (Dicle), Orhan Şimşek-Kadir Özdal (Yılmaz),Burak Deniz (Tarık), Haluk Cömert (Bekir), Ebru Ojen Şahin (Melda),İbrahim İris (Mehmet), Hakan Karsak (Bilal),Nazmi Kırık (Haydar),Ferhat Yılmaz(Kibar), Meriç Aral (Diyar), Hüseyin Karataş (Kerim),Burak Temiz (Francois)