X
X
Tansel Öngel

Tansel Öngel

Mert

Mert

36 yaşında uzun boylu, atletik bir yapıya sahip, kadınlar tarafından arzulanan, dağınık, yakışıklı, seksi, kural tanımaz, maceracı, yardımsever ve tutkulu bir adam. Kuşaklar boyunca doktor olan bir aileden gelen Mert’in maceracı ruhu, onu daha küçük yaşlardan itibaren motosikletlere yöneltmiş ve ileriki hayatında da motosikletlerle iç içe olan bir meslek seçmesine neden olmuştur. Geçmişte, Umut’la tek gecelik bir birliktelik yaşayan Mert, hamileliği duymanın verdiği ilk panikle aldırmaları gerektiğini söylemiş ama o gece yaptığı kaza yüzünden gelemeyip, babası tarafından apar topar yurt dışına gönderilmiş, yıllarca Umut ile karnındaki bebekten habersiz kalmıştır. Babasının istediği gibi Amerika’da tıp eğitimi alan Mert, diplomasını almış ve daha sonra kendisine Atatürk Oto Sanayi’nde bir custom motor dükkanı açıp, ailesiyle maddi olarak tüm bağlarını koparmıştır. Birden hayatına girecek olan Yaz’a babalık yapamayacağından emin olan Mert, başlangıçta reddetse de, daha sonra Yaz için, yaşadığı hayatı düzeltmeye çalışacak ve iyi bir ebeveyn olmak en büyük motivasyonu olacaktır. Yaz’ın zıt ve aykırı karakteri her ne kadar elini kolunu bağlasa da, Mert bununla mücadele etmekten vazgeçmeyecek hale gelecektir. Farkında olmadan geçmişte yıkıp gittiği Umut’a yönelse de ikili arasındaki karakter, sınıf zıtlığı ve Umut’un hayatındaki Tunç’un nedeniyle, tatlı sert bir ilişki doğacaktır aralarında.

BİYOGROFİSİ

Tansel Öngel, 24 Eylül 1976 Kilis'de doğmuştur. Babaannesi Selanik göçmeni, anneannesi Mısırlı, dedesi Lübnanlı. Anne ve babası öğretmen olduğu için görev yaptıkları yer Gaziantep'tir. Ankara'da büyümüştür. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nden 2000 yılında mezun oldu. 2000 yılında Trabzon Devlet Tiyatrosu'nda göreve başladı. Halen Trabzon Devlet Tiyatrosu'nda sanatçı olarak görevini sürdürmektedir.

İlk kez 2004 yılında "Uy Başuma Gelenler" dizisi ile ekran karşısına geçerken Hakan Yılmaz, Başak Köklükaya, Aykut Oray, Nefise Karatay, Mustafa Üstündağ ile beraber oynadı.

2010 yılında yönetmenliğini Osman Sınav ve Raşit Çelikezer'in birlikte yaptığı "Kılıç Günü" adlı dizide başrolde olarak Nur Erkul, Melike Güner, Ertan Saban, Yurdaer Okur, Ali Atay, Teoman Kumbaracıbaşı ile beraber oynadı.

2011 yılında "Muhteşem Yüzyıl" dizisinde Venedik Kralı'nın oğlu "Alvise Gritti" rolünü oynadı.

6 Kasım 2012 tarihinden, 29 Nisan 2014 tarihine kadar ekranlarda oynayan Mahsun Kırmızıgül'ün yönetmenlik yaptığı "Benim İçin Üzülme" adlı dizide Fulya Zenginer, Çağlar Ertuğrul, Öykü Çelik, Ünal Silver ile birlikte rol aldı.

18 Mart 2015 tarihinde vizyona giren ve yönetmenliğini Özhan Eren'in yaptığı "Son Mektup" adlı sinema filminde Nesrin Cevadzade ile başrolde oynadı.

Tiyatro Oyunları

2011 - Yanık - Wajdi Mouawad - İstanbul Devlet Tiyatrosu
2009 - Doğal Zehir - Eric Chappel - Trabzon Devlet Tiyatrosu
2007 - Git Gel Dolap - Harold Pinter - Trabzon Devlet Tiyatrosu
2005 - Benerci Kendini Niçin Öldürdü - Nazım Hikmet - İstanbul Devlet Tiyatrosu
2004 - Hepsi Oğlumdu - Arthur Miller - Trabzon Devlet Tiyatrosu
2003 - Küçük Korku Dükkanı - Howard Ashman - Trabzon Devlet Tiyatrosu
2003 - Onikinci Gece - William Shakespeare - Trabzon Devlet Tiyatrosu
2002 - Karar Kimin - Brian Clark - Trabzon Devlet Tiyatrosu
2001 - Bahar Noktası - William Shakespeare - Trabzon Devlet Tiyatrosu
2000 - Kurban - Güngör Dilmen - Trabzon Devlet Tiyatrosu
1999 - Zengin Mutfağı - Vasıf Öngören - Trabzon Devlet Tiyatrosu
1999 - Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz - Aziz Nesin - Trabzon Devlet Tiyatrosu
1999 - Birimiz Hep İçin - Zühtü Erkan - Trabzon Devlet Tiyatrosu

SİNEMA / TV

2015 - Son Mektup - Sinema
2012 - 2014 - Benim İçin Üzülme - Dizi
2011 - Muhteşem Yüzyıl - Dizi
2011 - Dekupe - Kısa Film
2010 - Kılıç Günü - Dizi
2010 - Geniş Aile - Dizi
2009 - Bu Kalp Seni Unutur Mu? - Dizi
2007 - Elveda Derken - Dizi
2006 - Kaybolan Yıllar - Dizi
2006 - Adak - Dizi
2005 - Güz Yangını - Dizi
2004 - Kısmet - Tv Filmi
2004 - Uy Başuma Gelenler - Dizi

DİĞER OYUNCULAR

En Sıkı Takipçi
Yaz, Ekim, Ferhat ve Caner yurt dışına kaçmak için market soymuşlardır