X
X

Vatanım Sensin 31. Bölümde Cevdet, Mustafa Kemal Paşa’ya düzenlenecek suikasti nasıl engelledi?

08.06.2017 Thursday 10:18 (Güncellendi: 18.06.2018 - 09:30)

Vatanım Sensin’in 8 Haziran Perşembe 2017 akşamı yayınlanan bölümünde İngiliz Charles Hamilton, yeni bir plan yapıyor; bu planda Tevfik’i suikast yapması için görevlendiriyor! Cevdet ile Yüzbaşı Yakup, Mustafa Kemal Paşa'ya düzenlenmesi planlanan suikastin önüne geçmek için harekete geçiyorlar! Cevdet, Tevfik'i durdurabildi mi? Yunan Ordusu komutanları ile karşı karşıya gelen Cevdet, nasıl bir yol izledi? Babası Vasili hakkında çıkan infaz kararına karşı Leon ne yaptı? Ali Kemal ile Leon'un yüzleşmesi nasıl sonuçlandı? Veronika, Ali Kemal'i ikna edebildi mi? Hilal, Leon'un yaşadıkları karşısında nasıl bir yol izleyecek?

Cevdet’in zekice kurguladığı plan sonrasında Yunan Ordusu Kumandanı Vasili, Yunan Ordusu’na ihanetten tutuklanır. Cezası İzmir meydanında infaz olacaktır. İnfaz kararı başta Veronika ve Leon olmak üzere büyük şaşkınlık yaratır. Leon, babası Vasili’nin İzmir’e ilk geldiği günden beri karşı olduğu kuvvacıları neden koruduğunu anlayamaz. Aradığı cevap, annesi Veronika’da saklıdır. Veronika, Ali Kemal’in çocuğu olduğunu iftiraf eder. Ali Kemal, yıllar önce kaybettikleri oğulları Dimitri’den başkası değildir. Bu hakikat, Leon’u da oldukça şaşırtır. Vasili, Ali Kemal’i korumak için kendi canını tehlikeye atmıştır.

Leon ise Cevdet ve Yunan Ordusu’na olan inancını kaybettiğini dile getirir. Artık Yunan Ordusu’nun bir mensubu olmadığını belirten Leon, önemli bir karar aşamasındadır. Ali Kemal’in oğlu olduğunu öğrenen Veronika ise Azize’nin kapısını çalar. Yıllar önce kaybettiği oğlunu yeniden kazanmak isteyen Veronika, Azize’nin de kendisine yardımcı olmasını ister.

Mustafa Kemal Paşa’dan aldığı emir doğrultusunda Cevdet, Azize’ye  Yunan Ordusu’ndaki görevini sonlandıracağını  müjdeler. Azize ve ailesi tarafından büyük sevinçle karşılanan havadis, Ankara’ya gitmeleri yolundaki en büyük engeli de kaldıracaktır. Lakin Azize’nin aldığı mektup, Cevdet ve ailesini büyük bir tehlikenin beklediğinin habercisidir.

İngiliz Charles Hamilton ise Tevfik’e yeni bir vazife verir. Bu vazife; Mustafa Kemal Paşa’ya düzenlenecek bir suikasttir. Suikastin şifrelerini çözen Yüzbaşı Yakup, Cevdet’i bu konuda uyarır. Derhal harekete geçmeleri gereken Cevdet, Mustafa Kemal Paşa’nın hayatının ve Ankara’daki Meclis’in açılması gerektiğinin önemini bilmektedir.

VATANIM SENSIN VİDEOLARI