X
X

Vatanım Sensin 53. Bölümde Cevdet, Türk Ordusu'na karşı ateş emri veriyor! Vatanım Sensin 54. Bölüm Fragmanı yayınlandı mı?

19.04.2018 Perşembe 19:41 (Güncellendi: 18.06.2018 - 09:30)

Vatanım Sensin’in 26 Nisan 2018 Perşembe akşamı yayınlanan bölümünde Türk Ordusu’nu iki cephede savaşmaya zorlayan Yunan Kumandanı Filippos, planının başarılı bir şekilde ilerlediğini söylüyor; Cevdet duydukları karşısında büyük bir şok yaşıyor! Yunan Ordusu'nun ilerleyişinin durdurmak için İsmet Paşa'nın emri, Cevdet'i güç bir duruma düşürür. Cevdet, Türk Ordusu'nun üzerine ateş emri verecektir. Yunan Ordusu içindeki vazifesinin sürdüren Cevdet, bunu başarabilecek midir?

Yunan Ordusu, Anadolu'nun içlerine doğru ilerlemeye başlar. Kütahya'nın işgal edilmesinden sonra Eskişehir'in kapılarına dayanır. Bu Türk Ordusu'nu yeni planlar yapmaya zorlar ve İsmet Paşa, Cevdet'e önemli bir vazife verir. Bu vazife, Cevdet için oldukça kritik bir karardır. Zira kendi askerlerinin üzerine ateş emri verecektir. İzmir'deki çatışmalar giderek artar ve Milli Mücadele'de yeni bir dönem başlar. Yunan Kumandanı Filippos ise işgalci devletlerle birlikte bu savaşı kazanacaklarına inanır.

İstanbul Hükümeti, ajanlık yapması için Türk Ordusu’na Rahmi isimli birini yollar. Ajan Rahmi, Yunan Kumandanı Filippos ile iş birliği yapar ve Türk Ordusu’na doktor kimliğiyle sızar. Ordu içindeki planları İstanbul’a rapor ederken, işgalci İtilaf Devletleri’nin de haberdar olmasını sağlar. Ajan Rahmi, Türk askerlerinin kafalarını karıştırmayı başarır. Mustafa Kemal Paşa’nın öldüğünü ve tüm orduyu büyük bir felaketin beklediği yalanıyla, askerleri ikna etmeye çalışır. Duydukları karşısında büyük bir karamsarlığa kapılan askerler, ordudan kaçmaya başlarlar.

Daha önce Fransız silah tüccarı Dulle ile iş birliğine kalkışan Yunan Kumandan Filippos’un ise farklı idealleri vardır. Filippos, Türk Ordusu’nun iki cephede birden savaşmasını ve bu sayede onları hazırlıksız yakalamak istediğini belirtir. Böylelikle İzmir’in ardından ilk olarak Kütahya ve Balıkesir’i, ardından da Ankara’yı almak istediklerini ifade eder. Cevdet, Türk Ordusu’nun büyük bir tuzağa çekildiğinin farkındadır. Zaman geç olmadan bunu engellemek ve Mustafa Kemal Paşa’nın bilmesini istemektedir. Zira İsmet Paşa’nın kumandanlık ettiği orduyu bekleyen tehlikenin farkındadır.

Hilal’in durumu ciddiyetini sürdürür. Adonis’in sokak ortasında Hilal’i hedef alarak öldürmeye kalkışması, onun sonunu getirir. Filippos ile Yunan albay Adonis, Hilal ile Leon’un evliliğini öğrendikten sonra harekete geçmişlerdi. Felç geçiren Hilal, eski günlerinin özlemini yaşarken, Cevdet ile Leon bunu yapanın Adonis olduğunu öğrenmişlerdi. Cevdet, yaptığı hamle neticesinde Adonis’i yakalar ve bunu, ona yaptıranın kim olduğunu öğrenmek ister. Filippos, büyük bir gerilim yaşasa da ilk anda yakayı kurtarmayı başarır.

VATANIM SENSİN VİDEOLARI