X
X

Şehzade Orhan'ın planı ne?

11.04.2018 Çarşamba 11:03 (Güncellendi: 14.05.2018 - 12:08)

Mehmed Bir Cihan Fatihi 4. Bölümde Konstantiniyye'den kaçan Orhan, Mehmed tarafından yakalanır. Mehmed'in öldürmek için tuttuğu Orhan, akıl hocası Akşemsettin'in yardımıyla kaçmayı başarır. Şehzade Orhan kimdir? Şehzade Orhan'ın hayatı nasıl şekillenmiştir?

Şehzade Orhan, Osmanlı Devleti için kritik bir öneme sahiptir. Bizans İmparatorluğu tarafından esir alınan ve karşılığında Osmanlı Devleti'nden haraç toplanan Şehzade Orhan, bazı oyunların içerisinde piyon olarak kullanılmıştır. 2. Murad'ın ölmesiyle birlikte tahtı ele geçirmek isteyen Şehzade Orhan, bu uğurda Bizans İmparatorluğu'nun desteğini görmüştür.

Peki Şehzade Orhan kimdir ve tarihteki varlığı nasıl şekillenmiştir? İşte, merak edilen isim hakkında detaylı bilgiler!

Şehzade Orhan, dizide ekrana gelmesinin ardından birçok izleyicinin merakla araştırdığı kişi oldu. Beşinci Osmanlı padişahı I. Mehmet'in (Çelebi Mehmet) ağabeyi olan ve kız kardeşi Sultan Fatma Hanım ile birlikte Bizans'a rehin olarak yollanan Şehzade Kasım Çelebi'nin oğlu Orhan Çelebi ya da Şehzade Orhan, 1412 yılında doğdu.

Bizans İmparatorluğu sürekli Orhan Çelebi'yi Anadolu’ya gönderip ayaklanma çıkartma tehdidinde bulunuyor, bunun yapılmaması karşılığında Osmanlı' Devleti'nden haraç alıyordu. Fatih Sultan Mehmed, bu parayı son iktidarı döneminde kesti. Orhan Çelebi, İstanbul'un II. Mehmed tarafından kuşatılması sırasında 600 kadar adamı ile şehrin Osmanlı Devleti'ne karşı savunmasında yer aldı. Adamlarını Yedikule'nin deniz tarafındaki surları ile Yenikapı'ya doğru olan sur silsilesinde konuşlandırdı. Şehzade Orhan, İstanbul düştükten sonra keşiş kılığında şehri terk etmeye çalışırken yakalanıp idam edildi.

Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde Şehzade Orhan karakterine can veren İsmail Demirci; 13 Kasım 1984 tarihinde Ankara'da doğmuştur. Üniversitede bilgisayar programcılığı okudu ve bilgisayar programcısı olarak mezun oldu. Usta oyuncu daha sonra Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden 4 yılda mezun oldu.

 

MEHMED BİR CİHAN FATİHİ VİDEOLARI