X
X

Şarkılar Bizi Söyler 43. Bölüm 02.04.2022 - Türk Halk Müziği Gecesi

3 Nisan 2022

Kanal D’nin, yapımcılığını Poll Production by Polat Yağcı’nın, yürütücü yapımcılığını Hülya Sepken’in üstlendiği, müziğin iki büyük ismi Sibel Can ve Hakan Altun ile usta klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici’yi bir araya getiren müzik programı Şarkılar Bizi Söyler yeni bölümü ile ekrana geldi. Programın bu bölümünde, unutulmaz eserlerle türkü ziyafeti yaşandı, “Türk Halk Müziği Gecesi” konseptli programın açılışı “Dane Dane Benleri Var” türküsüyle yapıldı.

Şarkılar Bizi Söyler’in bu haftaki konukları başarılı besteci, söz yazarı ve yorumcu Orhan Ölmez, Türk halk müziğinin efsane ismi Bedia Akartürk, türkülerin muhteşem sesi Sümer Ezgü ve kendilerine özgü tınılarıyla türküleri yorumlayan Grup Laçin oldu.

Şarkılar Bizi Söyler, Ramazan ayının ilk gününde izleyicisiyle buluşmaya devam etti. Ramazan davulcusunun eğlenceli manileriyle başlayan gece Türk halk müziğinin unutulmaz eserleriyle müzik şölenine dönüştü. Şarkılar Bizi Söyler’e eğlenceli türküleriyle renk katan Grup Laçin, son zamanların dillerden düşmeyen “Samsak Döveci” ve bir döneme damga vuran “Bekar Gezelim” türkülerini seslendirdi. Grup Laçin, “Leblebi Koydum” türküsünü yorumladığı anlarda orkestra dâhil olmak üzere tüm stüdyoyu eğlenceli koreografisine ortak ederek keyifli anlara imza attı. Grubun üyelerinden Teoman Dalcı ise kıpır kıpır ritimleriyle muhteşem bir davul performansı sergiledi. Unutulmaz besteleriyle müzik şöleninde yerini alan Orhan Ölmez, “Seni Seviyorum, Damla Damla, Dön Desem” şarkılarıyla mest etti. Türk halk müziğinin efsane sesi Bedia Akartürk’ün seslendirdiği “Yeşil Başlı Gövel Ördek, Gayrı Dayanamam, Zahidem” gibi hafızalara kazınan eserlerle türkü ziyafeti yaşattı. Anadolu’yu sadece türküleriyle değil, yöresel kıyafetiyle de Şarkılar Bizi Söyler sahnesine taşıyan Bedia Akartürk, türkü severlerin gönül telini titretti. Türk halk müziğinin değerli isimlerinden Sümer Ezgü, “Cemilem, İlvanlım, Dalları Bastı Kiraz, Nazar Değmesin” gibi hareketli türküleriyle geceyi şenlendirirken “Efem” türküsündeki muhteşem yorumuyla hayran bıraktı. Şarkılar Bizi Söyler, birbirinden değerli konuklarıyla, en sevilen türkülerle, farklı yörelere ait halk oyunları ve muhteşem düetlerle türkü severlere unutulmaz bir gece yaşattı. 

Şarkılar Bizi Söyler yeni bölümü ile Cumartesi akşamı saat 20.00’de Kanal D’de…

BÖLÜMLER

ÖZEL KLİPLER

FRAGMANLAR